Ministarstvo kulture uvrstilo je guce u Registar kulturnih dobara RH. Time je autohtoni glazbeni izričaj Karlovačke županije postao predmetom zaštite države.
– Guci su posebnost karlovačkog, dugoreškog i ozaljskog područja. To je sastav svirača s jednom ili dvije violine i trostrunim basom veličine violončela, takozvanim '‘bajsom’' – objašnjava Ivan Pavlović, predsjednik Zajednice organizacija amaterskih kulturnih djelatnosti Karlovačke županije.
Postoje od 18. stoljeća. Svirali su na svadbama, proštenjima, plesnim zabavama i u sličnim prigodama. U 20. stoljeću preoblikuju se u mješovite nakon što počinju koristiti instrument bugariju, a bajs zamjenjuju trzalačkim basom ili tamburom berdom. Guci s vremenom proširuju repertoar popularnom glazbom, a harmonikama polako zamjenjuju violine. U sastavima se počinju koristiti električna gitara i električna bas gitara. Povratak izvornom izričaju nastupa pokraj 20. stoljeća.
- Osnaživanjem folklornog amaterizma obnavljali su se i sastavi guca s jednom do dvije violine, tamburom bugarijom i trzalačkim basom. Većina ih je, osobito na početku ovog razdoblja, u sastavu imala i harmoniku, jer mnogi svirači nisu imali iskustvo sviranja u sastavima bez nje. Ipak, s vremenom je ona uklonjena, posebno za nastupe na smotrama folklora i na Večeri selskih gucov. Uvjet nastupa na tom koncertu jest da se ne koristi harmonika, čime se htjela vratiti veća uloga violinista – nastavlja Ivan Pavlović. No, guci su “samo” svirači. Glazbeni doživljaj je potpun kada se udruže s - rozgalicama.
Rozganje je autohtona vrsta pjevanja u Karlovačkoj županiji. Folkloraši se nadaju da će i rozganje ući u Registar kulturnih dobara, a oba su izričaja kandidirana za UNESCO-ov Registar nematerijalne kulturne baštine.