Karlovački Wienerberger Ilovac prije dva dana pokrenuo je proces gašenja peći, a do kraja mjeseca proizvodnja u karlovačkim pogonima potpuno će se zaustaviti.
Šokantna je to vijest za sve radnike, ali i mnoge druge gospodarstvenike. Iako je Wienerberger najveći svjetski proizvođač opeka, a pogoni u Hrvatskoj najveći su u regiji, recesija nije zaobišla ni tu proizvodnu tvrtku.
Sezona od šest mjeseci
– Gašenje peći i zaustavljanje proizvodnje u Wienerbergeru privremeno je i zasad je to najznačajnija informacija. U oba pogona u Karlovcu neće se raditi do ožujka sljedeće godine, kad planiramo ponovno pokretanje proizvodnog procesa – rekao nam je Velimir Gojnić, direktor Wienerbergera.
Sličan prekid proizvodnje bio je i početkom ove godine, pa je sezona tijekom koje je ciglana na Ilovcu radila trajala manje od šest mjeseci. U međuvremenu je smanjen i broj zaposlenih za 14. Dio ih je otišao u mirovinu, a ostali su dobili otkaze.
Tako se broj zaposlenika spustio ispod stotinu; u Wienerberegeru ih sada radi još 96. Do sljedećeg proljeća oni će biti na ‘prisilnom odmoru’.
– Svi zaposleni će na čekanje. Dok su u tom statusu dobivat će 70 posto plaće. Razdoblje dok bude zaustavljena proizvodnja pokušat ćemo iskoristiti na najbolji mogući način. U tom vremenu provest ćemo niz edukacija. Planiramo obaviti i implementaciju novog softvera za rad s rezervnim dijelovima te redovito održavanje pogona – objašnjava direktor Velimir Gojnić.
Velika ulaganja
Tim akcijama znatno bi se poboljšalo praćenje troškova proizvodnje, a na minimum bi se smanjili zastoji i prekidi proizvodnje zbog kvarova. Tijekom proteklih 15 godina, otkad je Wienerberger postao vlasnik nekadašnje ciglane Ilovac, nastale na temeljima prijeratnih Treppotovih ciglana, uloženo je oko pola milijarde kuna u modernizaciju proizvodnje i izgradnju novih pogona. U sklopu tih procesa prije pet godina robotizirana je proizvodnja u oba pogona za proizvodnju opeke u Karlovcu. Time je omogućena veća proizvodnja, ali i obavljanje svih poslova s manjim brojem radnika. Iako je proizvodnja cigle u Karlovcu sada trostruko veća od one u vrijeme preuzimanja, broj radnika znatno je smanjen. Sredinom 90-ih godina u ilovačkoj ciglani radilo je oko 400 radnika.
Ne tako davno radio sam u opekarstvu, gašenje peći prije božića je katastrofa. Dokaz da se više ništa ne gradi. prvi na udaru bili su proizvođači opeke(cigle), a sad vidim da su klekli i proizvođaći bloka i crijepa.