17. slovenski dani

Karlovčani i Slovenci javno se vole, Besede i riječi pretaču u djela

Foto: Kristina Štedul Fabac/PIXSELL
Karlovčani i Slovenci javno se vole, Besede i riječi pretaču u djela
22.10.2010.
u 18:30
Karlovčani uče slovenski jezik, u Novom Mestu uče hrvatski, gradski muzeji dogovaraju suradnju, razmjenjuju se posjeti pisaca, likovnjaka...
Pogledaj originalni članak

Iako do sada nisu bili upoznati s opusom mladog slovenskog književnika i filmskog redatelja Nejca Gazvode (25), Karlovčani su sa zanimanjem popratili književnu večer s tim piscem u Gradskoj knjižnici Ivana Gorana Kovačića.


Poslušali “živu besedu”
Već afirmirani autor iz Novog Mesta predstavio je u punoj Ilirskoj dvorani dvije zbirke kratkih priča i tri romana. Karlovčani, posebice polaznici tečaja slovenskog jezika, imali su, dakle, priliku u sklopu Slovenskih dana, koji se 17. put održavaju u organizaciji Gradske knjižnice i Kulturnog društva Slovenski dom, čuti “živu” slovensku riječ. Gazvoda problematizira društvenu stvarnost, a posebice (ne)mogućnosti međuljudskih odnosa.
U ponedjeljak će u Likovnom salonu Ljudevita Šestića Gradske knjižnice u 18 sati biti otvorena izložba grafika slovenske umjetnice Nataše Mirtič, a očekuje se i dolazak slovenskog veleposlanika Vojke Volka. Kulturna događanja plod su suradnje karlovačke i Knjižnice Mirana Jarca iz Novog Mesta. Te su ustanove nositelji projekta “Besede i riječi”, vrijednog 95.989,63 eura, koji se uglavnom financira iz IPA fonda Europske unije. Središnja djelatnost u sklopu projekta je tečaj slovenskog jezika u karlovačkoj, odnosno hrvatskog u Knjižnici Mirana Jarca. Dva su smjera tečaja slovenskog: osnovni i poslovni. Polazi ga četrdesetak Karlovčana - studenata, umirovljenika, profesora, inženjera, radnika...
– Polazila sam radionice izrade projekata, a poznavanje slovenskog jezika će mi za to biti odlična nadopuna – kaže Nikolina Tomašević, studentica ekonomije.

Surađivat će i muzeji
Diplomirana inženjerka šumarstva Irena Beuk mnogo planinari Slovenijom, gdje ima rođake. Za nju tečaj ima i terapijski učinak.
– Djelotvoran je za “treniranje mozga” – tvrdi Irena.
Slovenski jezik predaju Marjana Gazvoda i Janja Štefanič. Isprva je osnovni tečaj vodila Nataša Skalešak. Karlovačka knjižnica središnja je za slovensku manjinu i sadrži oko 6500 naslova na slovenskom. Suradnju razmatraju i Gradski muzej Karlovac i Goriški muzej u Novoj Gorici.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.