- Poplave u BiH odnijele su najmanje 18 života, a desetak njih vodi se kao nestalo
- Hrvatska šalje 10 milijuna eura za sanaciju posljedica poplava u BiH
- Srušen je velik broj kuća, urušene su prometnice, mostovi, čak i željeznička pruga
- Spasiteljske službe nastavljaju s potragom za preživjelima
- Žrtvama katastrofe u BiH može se pomoći pozivom na 0609011 (0,83 eura)
Tijek događaja:
20:10 BiH zatražila međunarodnu pomoć za saniranje posljedica poplava
Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine danas je putem Mehanizma za civilnu zaštitu Europske unije uputilo zahtjev za međunarodnu pomoć u saniranju posljedica poplava i klizišta koje su pogodile nekoliko općina u Bosni i Hercegovini. Zahtjev je upućen nakon što je Vlada FBiH donijela odluku da je, zbog razmjera poplava, u saniranju posljedica potrebna međunarodna pomoć te dostavila listu najneophodnije opreme i sredstava.
Ministarstvo sigurnosti BiH je u stalnom kontaktu s predstavnicima Mehanizma civilne zaštite EU u Briselu, te radi pripreme da pomoć koja bude upućivana u BiH što lakše i brže stigne do stanovnika i općina kojima je u ovom trenutku najpotrebnija. Ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić poručio je da će Ministarstvo nastaviti pratiti stanje na terenu i koordinirati pružanje pomoći na područjima pogođenim poplavama.
20:00 Broj poginulih u poplavama i odronima porastao na 18, traga se za nestalima
Crna bilanca smrtno stradalih u Bosni i Hercegovini popela se na 18 nakon što su tijekom dana u subotu pronađena tijela još dvije žrtve, a traga se za još osmero nestalih u sjevernom dijelu Hercegovine koja je najteže stradala u poplavama i odronima kamenja.
Kako je za Hinu potvrdio voditelj Odjela za odnose s javnošću Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Darko Juka, jedno beživotno tijelo otkriveno je u mjestu Donja Jablanica, a drugo u selu Buturović Polju u konjičkoj općini. Za sada je petnaest smrtno stradalih u poplavama i odronima u Hercegovini koji su pogodili ovaj dio zemlje u noći na petak. Još se traga za najmanje petero nestalih u Donjoj Jablanici te troje u Buturović Polju.
Potragu otežava kiša, koja je ponovno počela padati, te raste zabrinutost od novih bujica. Na selo Donju Jablanicu sručila se golema količina kamena, pijeska i zemlje te zatrpala veći broj kuća u kojima su se nalazile čitave obitelji. Juka je potvrdio da je u Buturović Polju srušeno 20 obiteljskih kuća, dok se u Donjoj Jablanici može govoriti o više desetaka urušenih objekata. U poplavama koje su nastale nakon obilnih kiša u Fojnici u središnjoj Bosni utopile su se tri osobe.
18:50 Hrvatska šalje 10 milijuna eura za sanaciju posljedica poplava u BiH
Danas je održana 29. (telefonska) sjednica Vlade Republike Hrvatske na kojoj je donesena Odluka o upućivanju humanitarne pomoći stanovništvu na poplavama pogođenim područjima u Bosni i Hercegovini.
Vlada Republike Hrvatske je, uzimajući u obzir razmjere prirodne katastrofe u BiH, odlučila alocirati sredstva u iznosu od 10 milijuna eura kako bi se pružila žurna pomoć u sanaciji posljedica poplava te pomoglo obnovi infrastrukture i osiguralo osnovne potrepštine za stradale i evakuirane. Ova financijska pomoć bit će upućena Vijeću ministara BiH za potrebe pomoći stanovništvu u područjima pogođenim poplavama.
Ujedno, Vlada zadužuje tijela državne uprave da, u okviru svojih nadležnosti, razmotre mogućnosti i poduzmu odgovarajuće korake pružanja pomoći stanovništvu u područjima pogođenim poplavama, a sukladno zahtjevu o traženju međunarodne pomoći.
"Hrvatska snažno stoji uz susjednu i prijateljsku Bosnu i Hercegovinu, koja je pogođena katastrofalnim poplavama. Uz financijsku pomoć u iznosu od 10 milijuna eura, Hrvatska aktivno sudjeluje i u slanju spasilačkih timova te opreme potrebne za sanaciju terena, a ostaje spremna i otvorena za sve druge oblike pomoći sukladno potrebama vlasti BiH. Još jednom izražavamo solidarnost i duboko suosjećanje sa svima pogođenima ovom teškom tragedijom", kazao je predsjednik Vlade Andrej Plenković.
18:30 Pruga do Ploča mjesecima će biti izvan funkcije
Ploče će vjerojatno mjesecima biti bez željezničke veze sa svijetom jer je stupanj oštećenja pruge koja preko BiH vodi ka toj hrvatskoj luci iznimno velik, kazao je u subotu predsjednik vlade Federacije BiH Nermin Nikšić, dodajući da je većinu ljudskih žrtava uslijed poplava prouzročio kamenolom sumnjiva statusa.
On je novinarima u Sarajevu kazao kako je entitetska vlada dobila informaciju uprave Željeznica FBiH o oštećenjima na jedinoj pruzi koja vodi ka Pločama, a iz toga proistječe kako će biti potrebni mjeseci za saniranje oštećenja što su ih prouzročile bujične poplave u noći s četvrtka na petak. "Dnevna šteta koju će zbog toga pretrpjeti ŽFBiH veća je od 280 tisuća konvertibilnih maraka (143 tisuće eura)", kazao je.
Luka Ploče ključna je za opskrbu brojnih industrijskih pogona u BiH uključujući tu naftu, a najveći dio sirovina i roba koje se tamo dopremaju brodovima dalje se transportiraju upravo željeznicom. Kod mjesta Ostrožac u blizini Jablanice, gradića na sjeveru Hercegovine koji je najteže nastradao u poplavama, klizište je odnijelo cijeli nasip na kojemu su bile položene tračnice pa su one sada ostale visjeti u zraku.
Stručnjaci su predložili da se sada na tom mjestu izgradi most ili pak podigne novi nasip s propustima za vodu kakav je bio i ranije, no za svako od tih rješenja potrebno je vrijeme pa će sanacija potrajati, a željezničkog prometa ka Pločama do tada neće biti. "Mi smo tražili da to (sanacija) bude u što kraćem roku", bilo je jedino što je mogao kazati Nikšić.
17:28 Jablanica više nije odsječena
Načelnik Općine Jablanica Damir Šabanović izjavio je kako više nijedno naseljeno mjesto u toj općini nije odsječeno nakon poplava i klizišta, prenosi Anadolu. "Veliki je broj strojeva angažiran na probijanju i čišćenju prometnica u svim smjerovima, ali je promet prioritetno otvoren za spasilačke službe. Iz Operativnoga centra civilne zaštite Jablanica izvijestili su kako je ukupno 67 osoba zatražilo liječničku pomoć u Domu zdravlja Jablanica, od kojih je njih četvero upućeno na daljnje liječenje", kazao je Šabanović, priopćila je vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona.
Na terenu u Donjoj Jablanici danas su i spasilačke ekipe iz Hrvatske koje, uz pomoć pasa tragača, pomažu u pretraživanju prostora. Od najmanje 17 poginulih u BiH, 13 ih je u s područja Jablanice.
17:25 Kod Jablanice poginula trudnica
U selu Zlate kod Jablanice, koje je pogođeno poplavama i klizištem, život je izgubila žena. Bila je trudna. Reporteri Avaza razgovarali su s Ibrahimom Begićem, njenim svekrom. "Ne znam sam. Najviše mi je nje žao, ovo ostalo...", rekao je kroz suze Ibrahim Begić.
Na pitanje kako je njegov sin, s obzirom na to da je i njega nosila voda, kaže da je dobro. "Ona je tu bila s unukom... Bila unuka s njom, udarilo je drvo i...", rekao je Ibrahim Begić.
17:00 Objavljena imena žrtava iz Jablanice
U Jablanici je danas do 15 sati stradalo ukupno 12 osoba koje se vode kao žrtve stravičnih poplava i klizišta koji su pogodili ovo područje, potvrdili su Vlada HNK i Krizni štab. Među stradalima je i 29-godišnja trudnica. Avaz je objavio imena 11 identificiranih žrtava. Jedno tijelo u mrtvačnici u Jablanici do sada nije identificirano i vodi se kao NN.
Među identificiranim žrtvama su Tufek Hivzija (1959), Begić Ajla (1995), trudnica, Tufek Vedad (1985), Čilić Jasmin (1986), Čilić Irmela (1992), Tufek Adela (1988), Begović Huma (1968), Begović Zejna, Imamović Fikret, Imamović Amira i Begović Fatima (1958). Prema neslužbenim informacijama do kojih je došao Avaz, danas su pronađena još dva tijela.
14.00 Timovi Hrvatske gorske službe spašavanja (HGSS), koji su sinoć upućeni u BiH radi pružanja pomoći stanovništvu pogođenom snažnim poplavama, probili su se do Donje Jablanice, a očekuje se angažman i na drugim lokacijama. Poplave i odroni izazvali su veliku štetu, a brojni putevi su neprohodni, što dodatno otežava dolazak pomoći, kažu u HGSS.
Naveli su da su se timovi HGSS-a dugo probijali do Donje Jablanice, jednog od najteže poplavama pogođenih mjesta. HGSS-ovi pripadnici vrše dostavu potrebnih stvari za lokalni Dom zdravlja, te se očekuje angažman i na drugim lokacijama. Na terenu je jedanaest pripadnika HGSS-a iz stanica Dubrovnik, Orebić i Šibenik, a s njima je i potražni pas Zara, koji će pomoći u traganju za nestalim osobama. HGSS ističe da nastavlja pratiti razvoj situacije i spreman je poslati dodatne timove ako bude potreba.
13.45 - Nakon katastrofalnih bujičnih poplava i odrona koji su pogodili Bosnu i Hercegovinu pronađeno je po posljednjim podacima 16 tijela nastradalih, dok mediji javljaju i o 17-om pronađenom na području Jablanice. Službeno je prijavljen nestanak 12 osoba u Donjoj Jablanici, dok mediji navode kako se radi o više desetina slučajeva.
13.40 - Kao znak blizine i solidarnosti sa stradalima u poplavi u Bosni i Hercegovini, koja je uz brojne ljudske žrtve i uništene domove pogodila više mjesta Hrvatska biskupska konferencija je odlučila putem Hrvatskog Caritasa doznačiti financijsku pomoć od 100.000 eura Caritasu BiH. Biskupi i Katolička crkva u Republici Hrvatskoj iskazuju iskrenu blizinu, solidarnost i zajedništvo s ljudima u Bosni i Hercegovini i izražavaju sućut svima koji su izgubili svoje najmilije, priopćio je HBK u subotu.
Ujedno mons. Bože Radoš, varaždinski biskup i Predsjednik Hrvatskog Caritasa poziva sve ljude dobre volje, skupine, pojedince i tvrtke da se uključe u humanitarnu akciju Hrvatskog Caritasa, karitativno-pastoralne ustanove Hrvatske biskupske konferencije, i na taj način pomognu stradalom stanovništvu Bosne i Hercegovine, kako bi potrebna pomoć što prije stigla do krajnjih korisnika koji su u potrebi.
Novčane darove moguće je uplatiti na zaseban račun Hrvatskog Caritasa namijenjen prikupljanju pomoći za stradale u poplavama u Bosni i Hercegovini:
IBAN: HR5623400091511298894
Svrha uplate: Poplave BiH
BIC/SWIFT: PBZGHR2X
U akciju prikupljanja pomoći možete se uključiti i skeniranjem bar koda bankovnom aplikacijom te pozivom na humanitarni broj: 060/9010 (0,83 € po pozivu, PDV uključen). U katastrofalnim bujičnim poplavama i odronima zemlje koje su zadesile Bosnu i Hercegovinu poginulo je najmanje 13 ljudi, a bro žrtava mogao bi biti i veći.
13:30 - Provedba lokalnih izbora u općinama u Bosni i Hercegovini koje su najteže pogođene poplavama bit će odgođena, odlučili su u subotu članovi Središnjeg izbornog povjerenstva. Kako su potvrdili iz sjedišta SIP-a u Sarajevu, izbori će biti odgođeni odnosno naknadno održani u Jablanici, Konjicu, Kiseljaku i Kreševu. U nedjelju neće biti otvoreno niti jedno biračko mjesto u tim općinama iako nisu svi njihovi dijelovi podjednako pogođeni bujičnim poplavama. Izbori će također biti odgođeni u Fojnici, ali samo na tri biračka mjesta.
"Na temelju onoga što smo dobili jutros kao informaciju i nakon sagledavanja opće situacije na terenu, donijeli smo odluku o odgodi izbora", kazala je predsjednica SIP-a Irena Hadžiabdić pojašnjavajući kako će odluka o tome kada će izbori biti organizirani u ove četiri općine biti donesena naknadno. U svim drugim dijelovima BiH izbori će biti provedeni sukladno ranijim planovima. Građani BiH u nedjelju imaju priliku birati nove gradonačelnike i načelnike općina te nove sazive gradskih i općinskih vijeća kao i novu skupštinu distrikta Brčko.
12.30 - Na press konferenciji Vlade Hercegovačko-neretvanske županije objašnjeno je da su pogrešno izračunali broj žrtava i da je na ovom području ukupno 13 poginulih. U Jablanici imaju 12 potvrđenih smrtnih slučajeva (od njih je 11 osoba identificirano, a jednoj osobi još nije poznat identitet te se pretpostavlja da nije stanovnik Jablanice), a jedan potvrđeni smrtni slučaj zabilježen je u Konjicu.
U Konjicu se traga za još četiri nestale osobe, a u Jablanici se traga za još šest nestalih osoba, objavili su iz Vlade HNŽ.
11:55 - Nermin Nikšić, premijer Federacije Bosne i Hercegovine, u intervjuu za BHRT je rekao kako podaci o kamenolomu iznad Donje Jablanice ne postoje u evidencijama nadležnog federalnog ministarstva. "Vlasnik je navodno obitelj Hondžo. Evidentno je i ne treba biti istražitelj da bi se zaključilo kako se na ove žrtve koje su poginule obrušilo brdo i zbrisalo s lica zemlje naselje. U Buturović Polju je bila bujična poplava, ali samo one ne bi izazvale ovakvu katastrofu. Čije je odgovornost, to treba ispitati. Ministrica me informirala da u evidenciji federalnog ministarstva ne postoji podatak o radu tog kamenoloma”, objasnio je premijer.
Nadalje, istaknuo je kako je još uvijek nejasno je li on eksploatiran u posljednjih 10 godina ili nije jer i izjave mještana su oprečne. Neki kažu da jest, drugi kažu da nije. "U ovom trenutku prioritet je da kao Vlada rješavamo sanaciju i zbrinjavanje preživjelih i uspostavljanje komunikacije”, naveo je. "Ljudi su pokazali veliku solidarnost i sva mehanizacija svih javnih i privatnih firmi stavljena je na raspolaganje i prije nego što smo proglasili stanje prirodne nesreće”, dodao je Nikšić.
11:30 - Iz Fojnice u središnjoj Bosni koja je uz Donju Jablanicu najteže pogođena bujičnim poplavama u subotu su priopćili kako se tamo stanje stabilizira, iako su materijalne štete koje je nevrijeme prouzročilo ogromne, dok istodobno u BiH nema jedinstvene potvrde o dosadašnjem broju žrtava. Nakon sjednice općinskog kriznog stožera medijima je priopćeno kako nema opasnosti od daljeg plavljenja jer je vodostaj rijeke Fojnice u opadanju. Najteže je stanje u obližnjem selu Dusina u kojemu se nalazio dom za smještaj djece s posebnim potrebama, a lokalna cesta koja vodi k tom naselju teško je oštećena pa je promet tim pravcem zabranjen. Građevinske ekipe rade na terenu kako bi što prije sanirale cestu.
Na poplavljenim područjima u Fojnici ni u subotu nema električne energije kao ni pitke vode koju sada dostavlja vatrogasna služba. Slično je stanje i u obližnjem Kiseljaku. Kako je u subotu potvrdio načelnik Fojnice Sabahudin Klisura tri su osobe smrtno stradale u poplavama na području te općine. Jedinstvene potvrde o dosadašnjem broju poginulih u poplavama u BiH nema ni u subotu. Iz izvora civilne zaštite objavili su kako je tijekom noći u Donjoj Jablanici u srušenim kućama pronađeno još troje mrtvih, a mediji su prenosili informacije kako je ranije tijekom dana iz tamošnjih ruševina izvučeno 16 beživotnih tijela.
No glasnogovornik vlade Hercegovačko-neretvanske županije Darko Juka u subotu je te brojke opovrgnuo pojašnjavajući kako je nestanak nekih osoba prijavljen dvaput pa je to dovelo do zbrke. "Dogodilo se da su tri tijela dva puta prijavljena od različitih službi, tako da je sada ta brojka korigirana na 13. Od toga je jedna osoba stradala na području Konjica, odnosno Buturović polja, dok je 12 osoba smrtno stradalo u Jablanici. Od njih 12 identificirano je njih 11. Za jednu osobu se još uvijek ne zna tko je, te se pretpostavlja da je žitelj Jablanice", kazao je Juka. Dodao je kako u Hercegovini trenutačno tragaju za deset osoba čiji je nestanak prijavljen.
10:45 - Pretražuje se i Neretva budući je bilo dojava da su bujice odnijele najmanje jednoga muškarca prema toj rijeci. Načelnik Jablanice Damir Šabanović kaže da je angažiran veliki broj spasilaca i građevinskih strojeva. „Dajemo maksimum napora da pomognemo svima, da spasimo ljude i objekte“, rekao je on. Prema posljednjim podacima pronađeno je 16 tijela nastradalih, dok mediji javljaju i o 17-om pronađenom na području Jablanice, koji su žrtve poplava i odrona kamenja. Službeno je prijavljen nestanak 12 osoba u Donjoj Jablanici, dok mediji navode kako se radi o više desetina slučajeva. U Buturović Polju u konjičkoj općini jedna je osoba poginula, a traga se za još četiri osobe. U Fojnici u Središnjoj Bosni pronađeno je troje utopljenih.
Promet glavnim magistralnim pravcem prema Mostaru je i dalje u prekidu budući se urušio jedan dio ceste u rijeku Neretvu. Veliki je broj naselja u ovoj općini i susjednome Konjicu koja su još uvijek odsječena od svijeta. Golema je materijalna šteta, a pomoć Bosni i Hercegovini najavila je Europska unija, te susjedne Republika Hrvatska i Srbija, kao i brojne druge zemlje.
10:15 - O razornim posljedicama poplava i odrona oglasio se i vrhbosanski nadbiskup Tomo Vukšić. Naime, uputio je podršku i poruku solidarnosti ljudima koji su pogođeni velikim poplavama u Bosni i Hercegovini te je izrazio sućut svima koji su izgubili članove svoje obitelji. " Velika tragedija ugasila je mnogo ljudskih života, teško pogodila brojne ljude i obitelji i nanijela ogromne štete u raznim naseljima u Bosni i Hercegovini. U povodu ovih tragičnih događanja izražavam duboku i bratsku solidarnost i ljudsku sućut svima, koji su izgubili drage članove obitelji, prijatelje i poznanike ili ostali bez domova i drugih dobara. Pri tomu svaku pohvalu zaslužuju svi koji su pružili pomoć u ovim teškim trenucima" izjavio je nadbiskup Vukšić.
Izjavio je kako će promoć pružiti katolička zajednica te kako će učiniti sve što je moguće da pomognu unesrećenima, piše Večernji.ba. "Hvala im svima! I neka nastave činiti dobro. Jer, osim pružene materijalne pomoći, koja je zaista važna i potrebna, jednako je važno da svi koji su pogođeni ovom tragedijom osjete i znaju da nisu sami ni ostavljeni od drugih ljudi i šire društvene zajednice" istaknuo je nadbiskup u priopćenju Ureda za odnose s javnošću Vrhbosanske nadbiskupije.
10:00 - Spasioci uz pomoć teške mehanizacije, ali i golim rukama uklanjaju ruševine i ostatke kuća u Jablanici, piše N1. Osim toga, krizni stožer općine Fojnica jutros je održao sjednicu povodom poplava na području općine Fojnica. Vodostaj rijeka je opada, a promet obustavljen na regionalnoj cesti R-437 Fojnica – Dusina. Na dionici Alaupovka - Bakovići - Gojevići – Dusina cesta je u jako lošem stanju te je na tom području također zaustavljen promet. Na poplavljenim područjima nema struje, a većina stanovništva je ostala i bez pitke vode. Ekipa Civilne zaštite općine Fojnica je na terenu i nastojat će evidentirati štete i šta je neophodno za dalje djelovanje.
>> VIDEO Bujica okružila kuće i uništila ceste u Fojnici u BiH
9:00 - Na Facebook profilu Eko akcije osvanula je objava kojom se propitkuje ako je kamenolom u blizini naselja odgovoran za velik broj žrtava stradalih u poplavama i odronima u Doljnjoj Jablanici. Naime, iste sumnje imaju i vlasti BiH jer se o tome oglasio i ministar vanjskih poslova BiH, Elmedin Konaković. " Nekoliko tisuća tona iz tog kamenoloma je napravilo jedan strašan udar na cijelo naselje. Voda sa tim kamenjem preplavila drugi dio naslova. Kamenolom je napravio dio brane i onda se voda slila u jednu dolinu. Ljudi su podijelili svoja teška iskustva. U roku od minute se sve dogodilo, oko dva sata iza ponoći. (...) Mora se utvrditi na koji način sve to funkcionira. Kamenolom je bio veliki problem. Da li je to priroda svojom snagom, ali ovo što imamo na terenu je užasno", rekao je Konaković za N1.
Ministar unutrašnjih poslova Federacije BiH, Ramo Isak u razgovoru za N1 je otkrio kako je na terenu i kriminalistička policija koja istražuje kako je došlo do klizišta. "Žalosno je ovo što se desilo, sve nas je iznenadilo. Padavine nisu bile toliko obilne da bi se ovo desilo, nešto je po srijedi. Tu je i kriminalistička policija koja je tu da utvrdi zbog čega se dogodilo klizište" priopćio je ministar Isak. O istrazi se oglasio i ministar sigurnosti BiH, Nenad Nešić. "Vidio sam taj kamenolom i zaista ne znam da li neko ima dozvolu za njegovo postojanje. Odmah da kažem da sam protiv nelegalne sječe šuma, uništavanja korita rijeka i svega onoga što može dovesti do prirodne katastrofe i ugroziti okolinu u kojoj žive ljudi. Apsolutno sam za red i da odgovaraju svi oni koji krše zakone" rekao je.
>> VIDEO Drugi dan stravičnih poplava u BiH: Donja Jablanica je u potpunosti pod vodom
7:30 - Još uvijek nije poznat uzrok poplava u Donjoj Jablanici te mnogi mještani i udruge naglašavaju kako je za dio tragedije odgovoran kamenolom koji se nalazi blizu mjesta kojeg je spomenuo i ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković u razgovoru za N1 BiH. "Nekoliko tisuća tona kamenja iz kamenoloma udarilo je u naselje. Voda je preplavila drugi dio naselja. Kamenolom je stvorio branu, a voda je tada otišla u dolinu u kojoj se nalazi oko 20 kuća. Veliki broj žrtava" naglasio je Konaković.
Osim toga, iz udruge Eko Akcija komentiraju kako je gradnja kamenoloma u blizini naselja uzrok većeg broja žrtava stradalih u poplavama. "U šumi iznad Donje Jablanice nakon rata je otvoren kamenolom, koji se nakon sinoćnjih obilnih kiša sručio na naselje" naveli su iz udruge.Među stradalima je i 29-godišnja trudnica iz Jablanice, a prema informacijama Avaza, skoro cijele obitelji izgubile su živote. U odronima je stradao i jedan bračni par koji je pronađen u zagrljaju među ruševinama. Prema policijskim priopćenjima, za sata je živote izgubilo 21 osoba.
POVEZANI ČLANCI:
Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, istaknuo je za Dnevni avaz kako je u Donjoj Jablanici vidio strašne prizore. "Ono što sam vidio na terenu jedna je od najgorih scena koje sam vidio u životu. Jedan dio naselja je potpuno pod vodom, a drugo dio naselja pod kamenom od kamenoloma. Ovo je nešto zaista nestvarno" rekao je potreseni ministar. Osim toga, istaknuo je kako su na terenu stručni ljudi koji saniraju štetu i pokušavaju doći do ostalih ljudi. "Da budem iskren, ne očekujem da će se pod ruševinama naći živi ljudi", dodao je.
Spasilački timovi neumorno pokušavaju raščistiti ruševine u selu, a predsjednik vlade Federacije BiH Nermin Nikšić potvrdio je kako je pronađen veliki broj tijela te da se mnoge osobe vode kao nestale. Voda je ušla i u mnoge obiteljske kuće i poslovne prostore, cijela su naselja odsječena, a mnogima prijete i klizišta. Predstavnici lokalnih vlasti apeliraju na stanovnike da ne napuštaju svoje domove kako ne bi ugrozili vlastite živote. Nadalje, u pomoć kolegama su pritekli i timovi Hrvatske gorske službe spašavanja (HGSS) s 11 pripadnika, četiri terenska vozila i dva plovila iz Stanica Šibenik, Dubrovnik i Orebić te s jednim potražnim psom.
Zbog teškog stanja u poplavljenim područjima na sjeveru Hercegovine i u središnjoj Bosni u večernjim je satima izvanredno zasjedalo i Središnje izborno povjerenstvo BiH (SIP) kako bi procijenilo mogu li se u nedjelju tamo provesti lokalni izbori kako je to ranije planirano. Međutim, na sjednici je odlučeno kako će dostava glasačkog materijala u općine pogođene poplavama biti prekinuta. Odluka se donosi na Jablanicu, Konjic, Fojnicu, Kiseljak, Kreševo, Brezu, Visoko, Prozor – Ramu, Bihać i Grad Mostar. "U vezi sa organizacijom izbora u ovim izbornim jedinicama ili pojedinim biračkim mjestima u ovim izbornim jedinicama SIP će se izjasniti na sjednici koja će biti nastavljena sutra nakon pribavljanja dodatnih informacija s terena", stoji u priopćenju objavljenom nakon sjednice SIP-a.
>> VIDEO Katastrofalne poplave u BiH: Voda guta ceste i kuće, prizori su stravični
Počivali u miru Božijem!!!