U treće desetljeće svoje samostalnosti Kazahstan je ušao kao stabilna država s gospodarstvom u dinamičnom razvoju. I sada, kada su u Kazahstanu uspostavljeni čvrsti temelji za nova postignuća, proširujemo horizonte svojih mogućnosti. Svjesni smo svojih konkurentskih prednosti i znamo kako ih pretvoriti u gospodarski i društveni napredak.
Globalno sudjelovanje suština je naše vanjskopolitičke strategije u idućim desetljećima. Vanjska politika Republike Kazahstan temelji se na načelima multivektornosti, ravnoteže, pragmatizma i uzajamne koristi. Kazahstan je uvijek bio i ostat će odgovoran, proaktivni igrač regionalne i svjetske politike.
Kandidatura Kazahstana iznesena je u skladu s načelima pravedne i zakonomjerne zemljopisne rotacije te adekvatne zastupljenosti svih država članica azijsko-tihooceanske grupe u Vijeću sigurnosti UN-a. Kazahstan i regija Srednje Azije prvi se put kandidira za mjesto u Vijeću sigurnosti UN-a. Duboko uključivanje Kazahstana u cijeli niz regionalnih i globalnih procesa pruža jedinstvenu mogućnost vladanja raznostranom informacijom i različitim pristupima u rješavanju međunarodnih sigurnosnih problema s kojima se suočava Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda.
Uzimajući u obzir našu proaktivnu poziciju u posredovanju i izgradnji povjerenja, Kazahstan nastupa kao pošten posrednik, poznat po svojoj cjelovitosti, efikasnosti i neutralnosti uravnoteženog pristupa svim međunarodnim akterima, državama i organizacijama u multilateralnoj diplomaciji. Kazahstan je u svojoj nezavisnosti pokazao diplomatske sposobnosti za razmatranje i rješavanje nekih od najsloženijih problema globalne sigurnosti. Kazahstan je nedavno, primjerice, predsjedao u nekoliko ključnih multilateralnih tijela: Organizacija za europsku sigurnost i suradnju (OESS) u 2010., uz održavanje summita u Astani u prosincu te godine; Ministarska konferencija Organizacije islamske suradnje (OIC) u 2011., što je rezultiralo osnivanjem Instituta za sigurnost hrane OIC i Komisije za ljudska prava OIC.
Mi smo povijesno doprinijeli procesu nuklearnog razoružanja zatvorivši semipalatinski nuklearni poligon i dobrovoljno napustivši četvrti najveći svjetski nuklearni arsenal. Na inicijativu Kazahstana Opća skupština UN-a, održana 2. prosinca 2009., proglasila je 29. kolovoza Međunarodnim danom protiv nuklearnih pokusa. Naše sudjelovanje u globalnom pokretu za zabranu nuklearnog oružja osviješteno je i principijelno. Svoju misiju u regiji Srednje Azije vidimo u postupnom jačanju regionalne sigurnosti i stabilnosti. Važan čimbenik jest i to što je Srednja Azija postala jedan od glavnih igrača u postupku reguliranja situacije i postizanju čvrste stabilnosti u Afganistanu.
Kazahstan je zainteresiran za održiv i stabilan razvoj Afganistana, uključujući i razdoblje nakon povlačenja glavnih snaga NATO-a u 2014. i puni prijenos odgovornosti za vlastitu sigurnost afganistanskoj strani. Vojna nazočnost u Afganistanu treba dati prednost razvojnim programima usmjerenim na eliminiranje sigurnosnih prijetnja, koje proizlaze iz te zemlje.
Kazahstan je jedini donator među zemljama Srednje Azije, a humanitarna pomoć pruža se na bilateralnoj osnovi i putem multilateralnih mehanizama. Trenutačno se u Kazahstanu osniva Nacionalna agencija za pružanje službene razvojne i tehničke pomoći.•
Prst u oko Putinu, nove americke baze uskoro u juznom susjedstvu. Zivi bili pa vidjeli. Ocekivano.