U riječkoj bolnici otkazuju se ugovori o radu na određeno za čak 88 medicinskih sestara-tehničara, a kao razlog navodi se nedostatak novca za normalno funkcioniranje KBC-a Rijeka. No, kako već sada stvari stoje, upitno je hoće li riječki KBC moći tako dalje funkcionirati, jer su medicinske sestre na svim odjelima preopterećene, nedostaje ih, i rade u posve neprimjerenim uvjetima, što bi moglo, sudeći prema naraslom neraspoloženju, u konačnici dovesti i štrajka.
Dosada nismo štrajkali, a mogli smo, ako ove sestre otpuste, štrajkat ćemo zbog uvjeta rada, moramo se izboriti za prihvatljive uvjete rada, kazala je Radmila Belobrajdić Čahut, predsjednica Sindikata zdravstva Hrvatske. Otkazivanjem ovih ugovora o radu na godišnjoj razini uštedjelo bi se 2,2 milijuna kuna.
− Na što smo došli kada preračunavamo koliko nas sestre koštaju, njihove plaće nisu produkt milodara. U 20 godina nikada se nije dogodilo da otpuštamo medicinske sestre. Rade u bolnici preko tri godine, a kada se ministar predomisli, onda ćemo primati nove – kazala je Čahut zaključivši kako je interesantno da za zdravstvo novca nikada nema. Jasno je da se ovdje ne radi o višku sestara koje rade na zamjenama, jer se u bolnici za njima uvijek iznova otvaraju potrebe.
Od ukupno 88 sestara kojima će biti, kako je rečeno, otkazan ugovor o radu na određeno, 21 sestra trebala bi biti otpuštena već tijekom srpnja i kolovoza. Ostalima ugovori ističu do kraja godine. I dok se s jedne strane otkazuju ugovori o radu mladim, već educiranim sestrama, u KBC-u Rijeka sestara manjka, u prosjeku na 27 kreveta dolazi jedna sestra, potplaćene su i izložene naporima zbog kojim im redovito strada zdravlje.
- Sestara ovako i onako nedostaje, od ukupno 1289 medicinskih sestara u KBC Rijeka 120 ih je smanjene radne sposobnosti. Zar nije jednostavnije da riješimo tih 120 sestara uz poticajne otpremnine umjesto da otpustimo 88 mladih, već osposobljenih sestara – predlaže Čahut nezadovoljna što se nestašica novca uvijek prelama preko medicinskog osoblja, a u konačnici preko pacijenata. Bolnički budžet iz mjeseca u mjesec pada, dogodit će se da više nećemo moći primati pacijente, neka nam ne zamjere, ali zar ćemo raditi zabadava, kazala je Čahut.
- U izvršnoj vlasti sjede riječki političari koji su bili glasni oko obrane bolničkog budžeta, gdje su sada. Na svakoj sjednici Upravnog vijeća bilo je govora kako otpuštanja neće biti. Tragedija je da u sanacijskom vijeću KBC-a Rijeka sjedi dr. Goran Palčevski kojemu na Pedijatriji nedostaje 13 sestara i neka mu ne pada na pamet da ih zove od kuće i da im to ne plati. Vijeće i funkcionira da bi se smanjio budžet i otpuštali ljudi. Ako nema novca, neka zatvore KBC Rijeka – kazala je Čahut uvjerena kako su bolnice u Zagrebu, i nekim dijelovima Hrvatske u boljem položaju. Medicinska sestra na Odjelu pedijatrije Dječje bolnice Kantrida Afrodita Klisović ima 21 godinu staža, od toga 19 godina baš na tome odjelu.
− Kod nas je prosjek godina između 45 i 50, ako otpuste mlade cure, na što će se svesti kvaliteta rada. Eto, ja s toliko staža najmlađa sam na odjelu. Svakako radimo, bolesne, umorne, ne možemo iskoristi godišnji. Na 15-tero djece imamo jednu sestru. Često nam tu dolaze i stranci s djecom, zgražaju se, to im je nepojmljivo. Mlade će cure najvjerojatnije ići van raditi, ovdje ne možete dobiti ni pripravnički staž, a nema niti garancije za posao. I na ostalim je odjelima prestrašno. Na Kantridi imamo 11 invalida rada, mi koje starimo iz sebe moramo izvući maksimum. Radimo 12 sati, a nekada ostajemo i duže kako bi ispisale silnu papirologiju – kazala nam je Klisović.
Na sve ovo ravnatelj KBC-a Rijeka dr. Herman Haller nema što reći, odbio je dati izjavu.
>>Liječnicima i sestrama plaće manje jer je Milinovićev ugovor ništavan!