Međunarodna konferencija o Siriji završila je u srijedu pozivom glavnog tajnika UN-a Ban Ki-moona zaraćenim stranama da iskreno rade na okončanju gotovo trogodišnjeg sukoba, a početak izravnih pregovora izaslanstava sirijske vlade i oporbe najavljeni su za danas i očekuje se da bi mogli potrajati sedam dana.
Iako je Ban Ki-moon sudionicima skupa poručio da podupru završnu izjavu s prve konferencije u Ženevi 2012., koja predviđa uspostavu prijelazne vlade s punim izvršnim ovlastima, zasigurno je kako pregovori neće teći tako jednostavno i upitan je njihov uspjeh. Naime, predsjednik sirijske nacionalne koalicije, Ahmed Jarba, i dalje uvjetuje da izaslanstvo sirijske vlade potpiše međunarodni plan za smjenu vlasti, dok ministar vanjskih poslova Sirije, Walid Al-Mualem ustraje u tome da predsjednik Bashar Al-Assad neće podleći pritiscima izvana.
Lavrov ne želi da se samo govori o smjeni vlasti
Ruski ministar vanjskih poslova Lavrov, koji se u srijedu sastao sa sirijskim ministrom vanjskih poslova Walidom al-Mualemom i čelnikom oporbe Ahmedom Jarbom, pozvao je oporbu i zapadne saveznike da se ne bave samo pitanjem smjene vlasti u Damasku.
– Važno je utjecati na obje strane kako razgovori ne bi propali – istaknuo je Lavrov. S druge strane, američki državni tajnik John Kerry rekao je da njegova zemlja želi upotrijebiti različite načine pritiska na režim u Damasku, uključujući povećanje pomoći sirijskoj oporbi.
– Vodit će se paralelni napori, čak i tijekom pregovora, kako bi se upotrijebili različiti načini pritiska i pronašlo rješenje – istaknuo je Kerry upozorivši da, iako su u rujnu zračni napadi izbjegnuti, predsjednik Obama “još do nije isključio nijednu opciju, pa čak ni vojni udar na Al-Assadov režim.”
>>Kerry: Al-Assadovi dani su odbrojeni
>>Fotograf AP-a priznao da je lažirao fotografiju iz Sirije
Obama je odlicnom taktikom navukao Putina, podmetaca klipova, sabotera niza pokusaja organiziranja pregovora i inicijatora svih odugovlacenja u Siriji na sakupljanje i unistenje Asadovih zaliha otrova, te sada konacno i na ove pregovore. Zvali to "Tomahawk diplomacija" ili kako god zelimo, ali malo ozbijne prijetnje je imalo odlicne rezultate, kako u SIriji, tako i u Iranu.