Apsolutno sam protiv privatizacije splitskog škvera. Priča o privatizaciji nerealna je, nje neće biti. Od privatizacije nema ništa sada kad svatko spašava svoju glavu. Jedini u Hrvatskoj koji može kupiti škver je, možda Todorić, a on to neće zato što se bavi drugim biznisom – ocijenio je splitski gradonačelnik Željko Kerum na tematskoj sjednici Gradskog vijeća o Brodosplitu.
Friganović se čudi
Reagirao je Ruđer Friganović, državni tajnik za gospodarstvo, koji je uz upravu Brodosplita, sindikaliste i saborske zastupnike iz Splita bio na sjednici. Začudio ga je otpor privatizaciji, i to poduzetnika, no Kerum mu je odgovorio da mu je jedina ponuda za Brodosplit, ona samoborskog DIV-a, nejasna.
– Kako netko tko zapošljava 500 ljudi može dati ponudu da bi zaposlio 3500?! To je kao da Segesta hoće kupiti Reala! – slikovit je bio Kerum. On strahuje da bi potencijalni kupac mogao sa 50 milijuna eura isplatiti otpremnine svim radnicima i domoći se zemljišta uz more od 700 milijuna eura.
Povjerenstvo je odbilo ponudu DIV-a, ali konačnu odluku donosi Vlada. Friganović kaže da neće imati ništa protiv ako su uprava i sindikati kadri pripremiti plan restrukturiranja prema europskim kriterijima.
Zadnji stup obrane
Srđan Kovač, predsjednik uprave Brodosplita, velikom poteškoćom smatra zabranu ugovaranja novih poslova. Izrazio je nadu kako će ipak dobiti jamstva za četiri nova broda. Sindikalisti smatraju da im je Gradsko vijeće Splita, koje neće prenamijeniti prostor brodogradilišta, zadnji stup obrane škvera.
Saborski zastupnici SDP-a i HDZ-a zauzeli su se za opstanak Brodosplita. Marin Jurjević predložio je da osnuju zajednički, nadstranački klub zastupnika. Friganović, koji je izaslanik ministra Popijača, napustio je sjednicu oko 13 sati, zbog sastanka u Zagrebu o Sunčanom Hvaru. Nevenka Bečić, predsjednica Vijeća, rekla mu je da njegov odlazak pokazuje koliko mu je stalo do brodogradnje.
Sad je odjednom ovaj rudlavi dućandžija postao jako pametan kao da je on svoje carstvo kupovao zdravim novcem!?