Dok cijeli svijet promatra nemire koji su izbili u muslimanskom svijetu, stanje nije bitno bolje niti na Pacifiku. Ondje su se, naime, do usijanja užarili odnosi Kine i Japana, a diljem Kine već dva dana traju nasilni prosvjedi ispred japanskih diplomatskih predstavništava u Pekingu i Šangaju, dok se prosvjedne povorke, u kojima sudjeluju i deseci tisuća ljudi, protiv Japana i njegove politike prisvajanja kineskog teritorija bilježe u sve više gradova. Vlasti zasad uspijevaju prosvjednike držati pod kontrolom, ali sve je više informacija da se ljutiti Kinezi više ne okomljuju samo na japanska diplomatska predstavništva već da su im sve češće cilj vozila s japanskim registracijama koja pale.
Najveća eskalacija
U gradu Qingdao je zapaljena Panasonicova tvornica i prodajni centar Toyote pa se strahuje da će se napadi proširiti i na Japance koji borave u Kini, što bi moglo dovesti i do ljudskih žrtava. Ozbiljnost situacije potvrđuje poziv japanskog premijera Yoshiko Node kineskim vlastima da zaustave nasilje. Riječ je o jednoj od najvećih eskalacija u odnosima dviju država za koju je krivo osam otočića koje Japanci zovu Senkaku, a Kinezi Diaoyu. Oko njih se vodi teritorijalni spor dviju država još tamo od prošlog stoljeća, a posebno od 1971. kad je prestalo američko starateljstvo nad japanskim arhipelagom.
Zaoštravanje je počelo ovog ljeta kad je na otoke upućena promatračka skupina koju je vodio tokijski gradonačelnik i koja je zaključila da su otoci čije su vode bogate ribom i drugim morskim plodovima, a smatra se da podmorje krije i obilne zalihe nafte i plina, nedvojbeno pod japanskim suverenitetom. Kako bi pak prekinuli sporove s Kinom, predložili su vladi u Tokiju da otoke otkupi od privatnih vlasnika i da tako potvrdi svoj suverenitet. Peking je na samu najavu te vijesti oštro reagirao navodeći da bi takav korak bio vrlo opasan i predstavljao provokativno kršenje kineskog suvereniteta. No, vlada u Tokiju dogovorila je kupnju, na što je uslijedila oštra reakcija Pekinga koji u vode oko otoka šalje svojih šest izviđačkih brodova i kriza je eksplodirala.
Neriješena pitanja
Dvije zemlje imaju cijeli niz neriješenih pitanja koja se vuku još iz 19. stoljeća, a posebno iz doba japanske okupacije Kine. Odnosi su se proteklih desetak godina nastojali poboljšati, ali tenzije su, kako se vidi, još uvijek velike. No, ima i glasova koji ističu da je zapravo riječ o situaciji koja odgovara objema stranama. Naime, u Kini još od slučaja visokog dužnosnika Bo Xilaija, čija je žena optužena za ubojstvo, traje kriza u samom partijskom vrhu. U Japanu je vlada izuzetno nepopularna i čekaju je izbori u vladajućoj stranci, a potom i parlamentarni. A kad postoji vanjska prijetnja, onda se domaći problemi lakše spreme pod tepih.
ja bih dodao da Kina ima cca 2.8bilijuna $$$$ US obeznica raznih tipa i da bi to moglo malkice bit presudno u ovom dvoboju!