Usprkos novom masovnom valu zaraza nakon ukidanja politike "nultog Covid-a" kineska se ekonomija budi, a vlasti nastoje svojim politikama to buđenje potaknuti. Svjetska banka predviđa rast od 4.4% u ovoj godini dok druga predviđanja izražavaju još veće brojke. Goldman Sachs već obavještava svoje klijente o brzom ponovnom otvaranju kineskog tržišta u cilju povećanja potrošačke i poslovne aktivnosti, a predviđaju stopu rasta od 5.2%. Istovremeno, ostale ekonomije svijeta nemaju toliko svijetlu sliku predstojećeg razdoblja. Usprkos snažnijem završetku 2022. SAD-u buduće probleme mogle bi stvarati rastuće kamatne stope, Europa je već u recesiji, a predviđeni rast za Japan iznosi svega 1%.
Ipak, novi val zaraze sve brže prilazi svome vrhuncu. Masovno povećanje broja slučajeva od prosinca već puni bolnice, pa premda su kineske vlasti do sada govorile o nezamjetnim brojevima, vanjske projekcije već dugo pričaju o milijunima i prenatrpanim bolnicama, a prošloga su tjedna osvanule i satelitske snimke prepunih krematorija diljem zemlje. Uslijed tih saznanja, vladajući u Kini rekli su kako je u regiji Henan, u središtu zemlje, oboljelo gotovo 9 od svakih 10 stanovnika prenosi Washington Post.
Najveća prijetnja i prijelomnica bit će lunarna Nova godina, ove nedjelje, kada radnici iz urbanih obalnih područja tradicionalno odlaze u ona ruralna u unutrašnjosti u posjet svojim obiteljima, gdje je zdravstvena infrastruktura znatno slabije razvijena.
Međutim, dalek je put do uspostavljanja pretpandemijske ekonomske aktivnosti i povezanosti s ostatkom svjetske ekonomije te se u narednim mjesecima očekuje zastajkivanje u oporavku, koji bi svoj tempo trebao pojačati od proljeća prema navodima analitičara. Vlasti u zemlji dakako nastoje potaknuti ovakav razvoj događaja. Kineska središnja banka već je srezala kamatne stope, a isto bi mogla i ponoviti, dok vlada izdaje nove kredite građevinskim poduzećima. Ishod će ovisiti ponajviše o brzini kojom se Kineski građani vrate na stare potrošačke navike, a dobru indikaciju za to nude procjene o rastu prosječnog iznosa sredstava na bankovnim računima kineskih kućanstava od 42% od početka 2020. godine što ukupno iznosi 4.8 trilijuna dolara.
Od oporavka i otvaranja Kine, globalna ekonomija već profitira izlaskom kineskih turista. Adam Burke, predsjednik odbora za turizam u Los Angelesu rekao je: " Broj rezervacija je ogroman. Od dana ukidanja restrikcija broj pretraga u Kini narastao je tisuću puta." Kineske avio kompanije, Air China i Hainan Airlines, već najavile kako ovog mjeseca namjeravaju uvesti dnevne letove iz Pekinga u Los Angeles.
Dodatnu brigu predstavlja mogućnost da ovo buđenje podigne potrošnju, a time i cijene nafte, ali očekivani izvoz rafinata nafte iz Kine iznosi 1.5 milijuna barela dnevno što bi moglo umanjiti stopu rasta cijena i ublažiti pritisak.
>> VIDEO: Kune možete trošiti još danas, a velika promjena građane čeka od sutra na bankomatima
zmaj se diže... opet neki u strahu. u istočnjačkoj mitologiji zmaj je nešto dobro, štiti i pomaže ljudima. u zapadnoj je zmaj oličenje opasnosti, uništenja. čija vizija pobjeđuje, ona koja nudi 5 tisuća godina kontinuiteta ili ona stara 250 godina?