Od 30. studenog 2024. državljani Hrvatske moći će putovati u Kinu bez vize i boraviti u toj zemlji do 30 dana. Ova mjera, koja će biti na snazi do kraja 2025. godine, pruža iznimnu priliku za istraživanje kineske kulture, povijesnih znamenitosti i modernih gradova, uz znatno manje administrativnih prepreka. Promjena dolazi u trenutku kada Kina ulaže velike napore u poticanje međunarodnog turizma i unapređenje ekonomskih odnosa s drugim zemljama.
Ukidanje viza omogućit će Hrvatima dublje upoznavanje kineske povijesti i kulture, od drevnih znamenitosti poput Kineskog zida i Zabranjenog grada, do modernih metropola poput Šangaja i Pekinga, ali i manje poznatih regija prepunih prirodnih ljepota. Produženje maksimalnog boravka s dosadašnjih 15 na 30 dana omogućit će turistima fleksibilnije planiranje putovanja, istraživanje raznolikih regija i bolje upoznavanje kineskog načina života.
Osim turističkih prednosti, ova mjera otvara nove mogućnosti za poslovne ljude koji žele graditi kontakte s kineskim partnerima u jednoj od najvećih ekonomija svijeta. S obzirom na to da Kina predstavlja globalni centar inovacija, tehnologije i trgovine, ukidanje viza za hrvatske građane predstavlja značajan korak u jačanju bilateralnih odnosa. Odluka o pojednostavljenju ulaska za hrvatske državljane dio je šire kineske politike usmjerene prema otvaranju granica i unapređenju međunarodne suradnje. Uz Hrvatsku, sličan vizni režim uveden je za građane još 37 zemalja Europe i svijeta. Kina na ovaj način dodatno potvrđuje svoju posvećenost jačanju međunarodnih odnosa, osobito u području turizma i ekonomije.
Na nedavnom samitu APEC-a, kineski predsjednik Xi Jinping naglasio je važnost suradnje u regiji Azije i Pacifika, s fokusom na zelene inovacije i održiv gospodarski rast. Tijekom susreta BRICS-a predstavio je ambiciozan plan za razvoj zemalja Globalnog juga, dok je na summitu G20 u Rio de Janeiru pozvao na hitne korake za rješavanje globalnih izazova. Ovi potezi oslikavaju smjer kineske politike, koja stavlja naglasak na otvorenost, suradnju i gospodarski napredak. Za hrvatske građane koji planiraju putovanje, ukidanje viza dolazi u idealnom trenutku. Kineski gradovi poput Pekinga, Šangaja, Xi'ana i Chengdua nude jedinstvenu kombinaciju tradicije i suvremenosti. Pored znamenitosti kao što su Kineski zid, Zabranjeni grad ili Terakota vojska, posjetitelji mogu uživati u raznolikim krajolicima poput rijeka i planina Guilina, budističkih hramova na planini Wudang, ili futurističkih gradskih pejzaža Šangaja.
>>> FOTO Ovo su najbolji gradovi brendovi u svijetu: Pobjednik na vrhu drugu godinu zaredom
Osim što omogućuje turistima jednostavniji ulazak, ova mjera pogoduje i hrvatskim poslovnim ljudima i akademicima, koji sada mogu lakše sudjelovati na konferencijama, sajmovima i projektima u Kini. Također, pruža priliku za jačanje kulturne razmjene, budući da Kina nudi brojne festivale, umjetničke događaje i gastronomska iskustva koja fasciniraju posjetitelje iz cijelog svijeta. Ukidanje viza za hrvatske građane dolazi u trenutku kada Hrvatska i Kina bilježe sve intenzivniju suradnju u područjima gospodarstva, kulture i tehnologije. Ova mjera mogla bi dodatno ojačati turističke tokove između dviju zemalja, budući da kineski turisti također sve češće posjećuju Hrvatsku, prepoznajući je kao atraktivnu destinaciju na Mediteranu.
Odluka o bezviznom režimu još je jedna potvrda kako Kina vidi Hrvatsku kao važnog partnera u Europi. S obzirom na to da Kina kontinuirano radi na širenju svojih odnosa s europskim zemljama, Hrvatska ima priliku dodatno iskoristiti ovu priliku za gospodarsku, kulturnu i turističku promociju. Za sve one koji su razmišljali o posjetu Kini, sada je idealan trenutak za iskoristiti ovu priliku i otkriti bogatstvo zemlje koja spaja tisućljetnu povijest, impresivnu modernost i jedinstvenu kulturu.
>>> KVIZ U mnogima ste vjerojatno bili: Prepoznajete li europske glavne gradove po slici?