ne priznaje neovisnost Tajvana

Kina 'žonglira' preko nišana: Prijeti s vojnim vježbama Tajvanu, a s ostalima se igra

Foto: Huang Jingwen/XINHUA
Macron sa Xijem popio kineski ?aj
Foto: DAVID SWANSON/REUTERS
FILE PHOTO: Taiwan's President Tsai Ing-wen meets the U.S. Speaker of the House Kevin McCarthy, in Simi Valley, California
Foto: Liu Bin/XINHUA
Macron sa Xijem popio kineski ?aj
09.04.2023.
u 20:26
Iako je tajvanska predsjednica "prkosila" upozorenjima iz Pekinga protiv sastanaka na visokoj razini, Kina je u početku ponudila samo prigušen odgovor, sankcionirajući nekoliko američkih i tajvanskih institucija i pojedinaca, dok je testirala nosač zrakoplova u dometu otoka.
Pogledaj originalni članak

Kina u isto vrijeme želi zastrašiti Tajvan i preuzeti ulogu globalnog mirotvorca kao protuteža SAD-u, pa tako pokušava uravnotežiti to dvoje, piše Wall Street Journal. U subotu je kineski ratni brod u Tajvanskom tjesnacu počeo vježbe bojne paljbe u sklopu trodnevne vojne vježbe koju Peking naziva upozorenjem protajvanskim snagama neovisnosti. Nisu to prve kineske vojne vježbe u blizini Tajvana otkako se tajvanska predsjednica Tsai Ing-wen sastala s predsjedateljem Zastupničkog doma američkog Kongresa Kevinom McCarthyjem, najviše rangiranim američkim dužnosnikom s kojim se tajvanski čelnik susreo na američkom tlu.

Kina tvrdi da je samoupravni demokratski Tajvan dio njezina teritorija i obećali su zauzeti otok silom ako bude potrebno. No ipak, relativna suzdržanost sugerira da predsjednik Xi Jinping želi ostaviti svoje mogućnosti otvorenima dok "žonglira" s drugim diplomatskim prioritetima, uključujući napete odnose s Washingtonom.

u sklopu trodnevne vježbe

Kina započela vojne vježbe u Tajvanskom tjesnacu kao "upozorenje protajvanskim snagama neovisnosti"

Tajvansko ministarstvo obrane objavilo je da su osam kineskih brodova i 42 aviona prešli sredinu Tajvanskog tjesnaca u subotu ujutro. Kina gleda na demokratski Tajvan kao na svoj teritorij i nikada se nije odrekla težnje da otok stavi pod svoju kontrolu. Tajvanska vlada tome se oštro protivi. Ratni brod nije plovio prema vjetrovitim otocima Matsu, koje kontrolira Tajvan otkako je vlada Republike Kine pobjegla u Taipei 1949. nakon što je izgubila građanski rat od komunističkih snaga Mao Zedonga.

U isto vrijeme, Jinping je pozicionirao Kinu kao novog mirotvorca na globalnoj sceni, suprotnost onome što oni vide kao maltretiranje i zastrašivanje SAD-a koji brzo pribjegava vojnoj intervenciji. To je bilo vidljivo tijekom prošlog tjedna. Dok se tajvanska predsjednica Tsai Ing-wen sastajala u Kaliforniji s McCarthyjem, Jinping je ugostio francuskog predsjednika Emmanuela Macrona toplim riječima i svečanom večerom, a prisutna je bila i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen. Također, najviši poručnici Jinpinga u međuvremenu su ugostili ministre vanjskih poslova Saudijske Arabije i Irana na sastanku koji se temeljio na iznenadnom diplomatskom popuštanju napetosti postignutom prošlog mjeseca u Pekingu između dva bliskoistočna rivala.

Iako je tajvanska predsjednica "prkosila" upozorenjima iz Pekinga protiv sastanaka na visokoj razini, Kina je u početku ponudila samo prigušen odgovor, sankcionirajući nekoliko američkih i tajvanskih institucija i pojedinaca, dok je testirala nosač zrakoplova u dometu otoka. Tek nakon što su Macron, von der Leyen te saudijski i iranski ministri vanjskih poslova napustili Peking, Kina je pokrenula opasniji vojni odgovor, vojne vježbe u Tajvanskom tjesnacu.

smatraju tajvan svojim

Kina poslala ratne brodove u vode kod Tajvana. SAD ih pozvao na "diplomaciju", a ne "pritisak"

Peking se razbjesnio zbog sastanka tajvanske predsjednice Tsai Ing-wen i predsjednika američkog Zastupničkog doma Kevina McCarthyja u srijedu u Washingtonu te najavio "odlučan" odgovor. Kina smatra Tajvan sastavnim dijelom svog teritorija i kani ga vratiti pod svoju vlast. "I ubuduće ćemo raditi na tome da komunikacijski kanali budu otvoreni kako bismo spriječili svaki rizik loše procjene", rekao je Patel.

Kada je McCarthyjeva prethodnica na mjestu predsjednice Zastupničkog doma, Nancy Pelosi, posjetila Tajvan u kolovozu prošle godine Kina je okružila Tajvan raketama i balističkim projektilima dok je testirala obranu otoka mornaričkim brodovima i ratnim zrakoplovima. Time su pokazali sposobnost da opkole otok i poremete njegovu trgovinu. Relativno "mlaka" reakcija ovoga je puta nekima jasno dala do znanja da Kina traži način da "ukori" Ing-wen, a da istovremeno zadrži svoj globalni diplomatski pritisak.

VIDEO: Urušila se zgrada u Marseilleu: Ozlijeđeno najmanje pet osoba, vatra otežava potragu za preživjelima

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 27

CM
Crni_moj
22:26 09.04.2023.

U teoriji ali i u praksi kad se pojave slični problemi onda se traže uzroci, šta je to zajedničko kod tih problema. Ako gledamo ratove u nazad i postavimo si pitanje, tko je uvijek bio prisutan u tim konfliktima na dobrom smo putu pronaći uzročnika ratova.

DU
Deleted user
01:43 10.04.2023.

Ne razumijem što u ovom članku o Kini iznad naslova piše:"NE PRIZNAJE NEOVISNOST TAJVANA", kada tu neovisnost ne priznaje ni Hrvatska, a Tajvan priznaje samo 13 država svijeta.

Avatar Hazl113
Hazl113
21:29 09.04.2023.

Ustvari povijesno gledano Kina je Tajvanska.