afera

Kineski premijer na odlasku sam zatražio istragu o svome bogatstvu

Foto: Reuters/PIXSELL
Kineski premijer na odlasku sam zatražio istragu o svome bogatstvu
06.11.2012.
u 22:00
Zahtjev za istragom nije predao sudu, već Politbirou Komunističke partije Kine, koji je osnovao posebno povjerenstvo za taj slučaj
Pogledaj originalni članak

Sedamdesetogodišnji kineski premijer Wen Jibao, koji će uskoro biti smijenjen nakon što mu istekne desetogodišnji mandat, samoinicijativno je zatražio otvaranje istrage kojom bi se utvrdilo njegovo bogatstvo i bogatstvo njegove obitelji.

Prema tvrdnjama kineskih medija, zahtjev je podnio Politbirou Kineske komunističke partije, koje je prijedlog istrage prihvatilo i osnovalo posebno povjerenstvo.

Filtar na New York Timesu

Zahtjev za istragu došao je samo desetak dana nakon što je američki New York Times objavio kako je Wen Jibao tijekom svog mandata na jednom od najviših položaja u Kini stekao veliko bogatstvo, a procjene neovisnih analitičara koje je angažirao američki dnevnik govorile su o gotovini, nekretninama i dionicama vrijednima više od dvije milijarde dolara.

Prema objavljenom tekstu, čak je i Wen Jibaova devedesetogodišnja majka unatoč poznim godinama postala jedan od najvećih dioničara kineske osiguravajuće kuće Ping An, čija je vrijednost tijekom 2007. u trenutku izdavanja dionica bila procijenjena na oko tri milijarde dolara.

Nakon što je taj izvještaj objavljen, čitatelji u Kini više nisu mogli pristupiti internetskoj stranici New York Timesa, bilo na engleskom bilo na kineskom jeziku, a tom je utjecajnom američkom dnevnom listu izdana samo jedna akreditacija za praćenje 18. kongresa Kine koji počinje potkraj ovog tjedna. A znatno manjim regionalnim listovima iz Tajlanda ili Indije izdano je puno više akreditacija. Ujedno, imena Wen Jibaa i članova njegove obitelji filtrirana su na Weibu, popularnoj kineskoj društvenoj mreži, kako se među korisnicima tog servisa ne bi širile vijesti i glasine o još uvijek aktualnom kineskom premijeru.

Aktivira stari zakon

Wenov zahtjev za istragu o njegovu imetku prvi je slučaj aktiviranja kineskog zakona “Sunčeva svjetlost” koji tvrdi da dužnosnici moraju predstaviti svoju imovinu na kraju mandata.

Iako je taj zakon prvi put predložen 1987. godine, a prihvaćen u kineskom parlamentu 1994. godine, do sada ni jedanput nije bio iskorišten.

Ipak, teško je vjerovati da će Wen Jibaovi kolege političari, koji zajedno s njim nakon deset godina odlaze s vlasti, također predati svoje imovinske kartice na uvid javnosti iako ih na to obvezuje zakon.

>> Majka (90) kineskog premijera Jiabaa ima 120 milijuna dolara

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

TO
Toni50
23:29 06.11.2012.

Pametni tako to riješavaju; Zahtjev za istragom nije predao sudu, već Politbirou Komunističke partije Kine, koji je osnovao posebno povjerenstvo za taj slučaj.. A ne kao balkanska preseravanja i laganja o neovisnosti sudstva i bezobraznog laganja u lice svim hrvatima. Te suđenje Dr. Sanaderu sa strašnim kupljenim -podmičenim ucijenjenim svjedocima i argumentima; ja ja svi su krali i sve Ivi dali on je "ratni profiter" i državni udarnik iu Zooro a večina generala zločinci, i kao onda i pored "pretvorbarske pljačke nismo nastali na zaločinu !

DU
Duncan
23:51 06.11.2012.

Proglasiće ga nevinim. Oni bi i Cicciolinu proglasili nevinom, samo kad bi bila članica KP.