Večerašnji dolazak kineskog premijera i njegove supruge u zagrebačkoj zračnoj luci Franjo Tuđman bio je veći od bilo kojeg dosadašnjeg. Uz zrakoplov Boeing 747-8 bila je kolona od 80 vozila, a premijer Li Keqiang i njegova supruga, koja je djeci u nošnjama ispred jumbo jeta darovala plišane pande, sjeli su u blindiran Mercedes vrijedan 6 milijuna kuna koje je MUP kupio za ovakve prilike.
Zrakoplov kineskog premijera sletio je oko 19.30, i dok su iz stražnjeg dijela grdosije već izlazili članovi izaslanstva, na prednjim su vratima gosta još čekali domaćini. Predvodio ih je premijer Andrej Plenković i njegova supruga Ana, koju javnost nema prilike često vidjeti.
Ana Maslać Plenković mlađa je od supruga devet godina te je Dubrovkinja hercegovačkih korijena. Upoznali su se u Saboru, dok je on bio zastupnik, a ona, kao diplomirana pravnica, radila kao šefica Saborske službe za pravne poslove. Vjenčali su se u Aninom rodnom Dubrovniku u listopadu 2014., samo u prisutnosti kumova, a dva mjeseca nakon toga rodio im se sinčić, a u veljači 2017. i kći. Nakon dočeka, Plenković i supruga s gostima su otišli na večeru.
Kineski premijer stigao je zrakoplovom Boeing 747-8 , poznatijem kao jumbo jet. Zrakoplov je u vlasništvu kineske aviokompanije Air China. Najviši kineski visoki dužnosnici nemaju svoje, posebne zrakoplove poput američkog ili ruskog predsjednika. Američki predsjednički zrakoplov Air Force One također je Boeing 747. B747-8 je najnovija generacija jumbo jeta, a zrakoplov s kojim je sletio u Zagreb Li Keqiang Air China inače koristi na komercijalnim letovima. Zrakoplov nekoliko tjedana prije nego bude koristio dužnosnik bude pažljivo sigurnosno pregledan.
U B747-8 Air China-e ima 233 sjedala u standardnoj ekonomskoj klasi, 66 sjedala u premium ekonomskoj klasi, 54 u business i 12 u prvoj klasi. Mjere sigurnosti su na najvišoj razini, iako nisu vidljive kao što je bilo 2004. kad je Hrvatsku posjetio kineski predsjednik Hu Jintao. Kineski premijer vozio se u jednom od dva blindirana Mercedesa kupljena 2017. godine za 12 milijuna kuna. MUP je u natječaju tražio vozila s najvećom razinom zaštite, što znači da može izdržati hice iz raznih oružja te da može nastaviti voziti i kad im probiju gume. Tražilo se i da vozila imaju nosače strojnice, senzore za suzavac, sustav za nužni izlaz te hidraulički pogon sigurnosnog stakla na svim vratima i sustav za samostalno gašenje požara.
Pogledajte video gradnje Pelješkog mosta iz zraka:
Bravo Kinezi!! Nisam nikad vidio da je došla delegacija Amerike ili Njemačke u Hrvatsku sa 250 članova. Te dvije dolaze samo da nam njihovi otpravnici poslova izdiktiraju naredbe. Zato Kina dobrodošla!