Kineski vojni zrakoplov prvi je puta javno sletio na novu pistu koju je Kina izgradila na spornom otočju u Južnom kineskom moru, objavili su u ponedjeljak mediji, što povećava izglede da Kina tamo počne držati borbene zrakoplove.
SAD je kritizirao kinesku gradnju infrastrukture na otočju na koje pravo polažu i druge azijske zemlje i brine se zbog njezinih planova da ih koristi u vojne svrhe iako Kina poručuje da nema neprijateljske namjere.
Pista na grebenu dugačka je 3.000 metara i jedna je od tri koje je Kina sagradila u proteklih godinu dana nasipavajući atole u Spratly arhipelagu.
Pokusni letovi civilnih zrakoplova održani su u siječnju.
U tekstu na naslovnoj stranici službenog lista kineske vojske navodi se da je vojni zrakoplov koji je u nedjelju patrolirao područjem Južnog kineskog mora primio poziv u pomoć s grebena Fiery Cross gdje su transport trebala tri teško bolesna radnika. Oni su prema pisanju lista prevezeni transportnim zrakoplovom na kineski otok Hainan na liječenje.
To je prvi puta da je kineska vojska javno priznala slijetanje na arhipelag. Global Times prenosi ocjenu vojnog stručnjaka da slijetanje pokazuje da pista udovoljava vojnim potrebama i da bi se tamo mogli držati borbeni zrakoplovi u slučaju rata.
Pista je dovoljno dugačka za borbene zrakoplove dugog dometa i transportne zrakoplove kao i najbolje kineske lovce što Kini omogućava prisutnost duboko u morskom području jugoistočne Azije što do sada nije imala.
Na arhipelag pravo polažu i Vijetnam, Malezija, Brunej, Filipini i Tajvan.
amerikanci okupirali i anektirali havaje. nikad ih tamo nije bilo, osim kao turista. 1842. amerikanci priznaju neovisnost, da bi za nepunih 50 godina svojim poznatim akcijama svrgavanja legitimnih vlasti izazvali krizu, pa korak po korak preuzeli havaje. tako da se kinezima ništa ne može zamjeriti. rade isto kao i druge veće sile. i njihov pristup je više nego fer prema drugima.