drakonska kazna

Kinezi tajkunicu osudili na smrt jer nije vraćala kredite

Foto: Arhiva VL
Kinezi tajkunicu osudili na smrt jer nije vraćala kredite
08.02.2012.
u 19:03
Wu Ying (30) bila je među najbogatijim ženama u Kini, a onda se zaletjela i posudila 95 milijuna eura od prijatelja
Pogledaj originalni članak

Kako u Kini rješavaju problem s prezaduženim biznismenima, koji dignu goleme kredite i onda ih ne vraćaju? Ovih dana potvrđena je smrtna kazna 30-godišnjoj poduzetnici Wu Ying koja je bila po bogatstvu šesta žena u Kini.

Ona je od privatnih ulagača posudila oko 95 milijuna eura, obećala im veliku kamatu, i do 10 posto, ali novac nije vratila. Njezino uplakano lice iz sudnice obilazi svijet...

Nije riječ o prijevari

Zbog toga je optužena i osuđena za milijunsku prijevaru, a ništa ne pomaže ni to što je novac posudila od prijatelja i poznanika, njih 11, koji misle da je smrtna kazna preoštra, a mnogi promatrači tvrde da nije riječ o prijevari.

Problem je u tome što država drži monopol nad financijskom industrijom u Kini, a u državnom bankarskom sektoru do kredita praktično mogu doći samo državna poduzeća. Privatnici, pak, tvrde da im se postavljaju nemogući uvjeti i da do legalnog kredita ne mogu uopće doći. U istraživanju jednog instituta čak 43 posto kineskih poduzetnika priznaje da novac posuđuje preko privatnih kanala, što je tamo protuzakonito, ali je poduzetnicima očito nemoguće drukčije širiti posao.

– Kineski financijski sustav je loš, neefikasan. Postoji državni monopol, a to nije u redu. Nužna je reforma koja će dovesti do razvoja privatnog kreditnog sustava – kaže kineski ekonomist Mao Yushi.

Iz siromašne obitelji

Wu Ying potječe iz siromašne seljačke obitelji, sa 15 godina se osamostalila, sa 25 bila čak 68. na listi najbogatijih Kineza, prije tri godine sud prvog stupnja osudio ju je na smrt, a presudu ovih dana potvrdio sud u pokrajini Zhejiang. Bila je najstarija od četiri sestre, pala je u školi i zaposlila se kod tete u kozmetičkom salonu.

Uskoro je otvorila svoj salon i tvrdi da je velik novac zaradila prodajući popularno sredstvo protiv bora u Kini – ekstrakt ovčje posteljice. Bavila se i rent-a-carom. Prije sedam godina osnovala je 15 tvrtki unutar Bense grupe, s ukupnim kapitalom vrijednim 427 milijuna eura. Samo za donacije dala je gotovo milijun eura.

Ipak, još postoji nada za Wu Ying, jer od 2007. godine Vrhovni sud odlučuje o svim presudama u kojima je izrečena smrtna kazna.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 16

TO
Toni50
19:19 08.02.2012.

Kinezi tajkunicu osudili na smrt jer nije vraćala kredite.. Kada bi to uveli za mafiju koja diže \"\"\"kredite za državu \"\"\" a poslje režu desetlječima narod kao krivca sa svojim dubokim rezovima ... To bi bila pravda i normalitet a ne mafija digne na račun jadnika i guli li ih guli sa tim da se nastavlja gljenje i na njihovu dijecu i to se onda zove država - sloboda demokracija i jaka pamet u demokraciji ....

OB
-obrisani-
19:21 08.02.2012.

bravo kinezi, da se mnogi ugledaju na vas bilo bi reda ovdje na planetu

SJ
svakog jutra oko podne u 18:00
10:46 09.02.2012.

- Tako se to radi u funkcionalnim državama Kina inače i nije nekakav primjer, ali ovo je za pozdraviti