Kina se pridružila Rusiji u protivljenju vojnom napadu na Siriju rekavši da će vojna intervencija povećati cijene nafte i stvoriti ekonomski pad, prenosi Guardian. Kineska intervencija stigla je uoči okupljanja čelnika na sastanku G20, ovog četvrtka u Sankt Peterburgu na summitu nad koji se nadvila sjena sirijske krize.
– Vojna akcija imat će negativan utjecaj na globalnu ekonomiju, posebno na cijene nafte – izazvat će ubrzan rast cijena nafte – rekao je kineski zamjenik ministra financija Zhu Guangyao na brifingu prije početka sastanka G20.
Unatoč ovoj "vrućoj" temi, sastanak svjetskih čelnika, prema najavama ruskih domaćina, trebao bi proći bez razgovora o Siriji. Naime, na službenom dnevnom redu sastanka Sirija neće biti jedna od tema razgovora.
– Sirije nema na dnevnom redu summita u Sankt Peterburgu, ali bilo koji čelnik može pokrenuti bilo koje pitanje. Mi ćemo biti spremni za taj razgovor – kazao je Lavrov.
Očekuje se da će Putin tu temu početi tijekom zajedničke večere, kako bi upozorio na realnost da je sudbina svjetske ekonomije neraskidivo povezana s rastućim konfliktom na Bliskom istoku.
Čelnici EU: Vojna intervencija nije pravo rješenje za sirijsku krizu
Čelnici Europske unije poručili su na summitu G20 u Sankt Peterburgu da vojna intervencija nije pravo rješenje za sirijsku krizu.
– Ne postoji vojno rješenje za sirijski sukob, samo političko rješenje može okončati strašno krvoproliće, teška kršenja ljudskih prava i dugoročno razaranje Sirije. Već je izgubljeno previše života i previše je ljudi predugo pratilo i previše izgubilo. Sirijski narod zaslužuje šansu za ponovno uspostavljanje mira, pomirenje i ponovnu izgradnju svoje države – poručio je predsjednik Europskog vijeća Herman van Rompuy.
Predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso rekao je da međunarodna zajednica mora stvoriti konsenzus o načinu na koji će se okončati konflikt.
– Ovaj tjedan dosegnuta je strašna brojka od 2 milijuna sirijskih izbjeglica. Svi imamo dužnost djelovati i Europska unija vjeruje da trebamo stremiti političkom rješenju konflikta – rekao je Barroso, naglasivši kako je Europska unija dala više od 1,3 milijarde eura ljudima na terenu koji trpe posljedice sukoba.
Pitanje homoseksualaca
Obama i britanski premijer David Cameron odlučni su u namjeri da pred ruskog predsjednika Vladimira Putina postave pitanje diskriminacije homoseksualaca u njegovoj zemlji, javlja The Guardian.
Obama je pozvao ruske aktiviste i borce za ljudska prava da se susretnu s njim tijekom održavanja summita. Ova je pozivnica stigla nakon što je američki predsjednik otkazao sastanak s Putinom u Moskvi zbog situacije s američkim zviždačem Edwardom Snowdenom kojem je Putin pružio azil nakon što je Snowden iz Hong Konga sletio na moskovski aerodrom i tamo ostao neko vrijeme u tranzitnom prostoru.
Ranije je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov izjavio da je G20 osnovan isključivo za rješavanje financijsko-ekonomskih problema.
>>Vanjsko-politički odbor Senata SAD-a odobrio uporabu sile u Siriji