razgovor sa singapurskim diplomatom

Kishore Mahbubani: 'Rat u Ukrajini ne vodi se prvenstveno oko resursa'

Foto: SEBASTIAN DERUNGS
Kishore Mahbubani: 'Rat u Ukrajini ne vodi se prvenstveno oko resursa'
21.07.2023.
u 23:07
Tragedija je što Zapad nema strateških mislilaca poput Kissingera, a SAD se treba pripremati za multipolarni svijet nakon što postane druga sila.

Ovaj sadržaj je dostupan samo za Premium korisnike Večernjeg lista.

Pretplatite se na sadžaj s potpisom.

Mjesečni pristup - 39 kn/mj

Pristup Večernji Premium sadržaju do otkazivanja, mjesečna naplata

  • Prvi mjesec 9 kuna (samo za nove korisnike)


Komentari 34

DI
did_Iva
00:17 22.07.2023.

Ovaj, "vrsni diplomat" je očigledno prije intervjua bio na instrukcijama u Moskvi i u Pekingu. Nitko nekadašnje države Sovjetskog Saveza i Varšavskog pakta nije natjerao u NATO! Njihov dolazak u NATO savez je bio bijeg od Rusije, koja ih je desetljećima ugnjetavala i određivala sve sfere života. "Vrsni diplomat" to ne želi vidjeti i priznati da je tako. Također je "zaboravio" da su se istinski privredni faktori Azije (osim Kine) Japan i Južna Koreja priključili sankcijama protiv Rusije..Sankcije podžavaju države koje čine ca 14% stanovništva zemlje, ali je također "zaboravio" dodati da su to države koje čine preko 80% svjetske privrede. Zanimljivo je kako jedan takav stručnjak takve činjenice može previdjeti. Veli, azijatske države sada mnogo više trguju s Rusijom .... Poznato nam je to, no, što nije spomenuo koliku zaradu Rusija ima sada, a koliku je imala dok je trgovala s Europom i SAD-om? BRICS neću komentirati, jer je besmisleno ... Sami ne znaju što žele, a pogotovo ne znaju što mogu (debelo se precjenjuju) ... Tako je to od kada postoje i očigledno se idućih godina i desetljeća neće ništa promijeniti. Ne možeš imati nekakav savez, a svatko vuče na svoju stranu.

FJ
franz joseph
02:34 22.07.2023.

Lik je zadnji put plivao u diplomatskim vodama prije 20 godina...

BR
Brankko
00:55 22.07.2023.

Kaj ti je statistika. "Prije rata, Indija je kupovala 1 posto ruskog izvoza nafte. Sada kupuje 20 posto." Brzopleto bi se zaključilo: dvadeset puta više! A ne... -- Ne da mi se tražiti konkretne brojeve, ali stvar je u ovome. Recimo da je "prije rata" rusijska proizvodnja nafte bila 100 nekih megajedinica, pa je Indija kupovala 1 megajedinicu. Recimo da je "u vrijeme rata" rusijska proizvodnja 30 megajedinica, pa je 20% od toga 6 megajedinica. Da, porast indijskoga uvoza (a po znatno nižim cijenama nego što su rusijske kompanije isprva htjele!), ali daleko od onoga brzopletoga "odnosa" 1 i 20.