Nakon subotnjega potpisa poljskoga predsjednika Lecha Kaczyńskoga na ratifikacijsku ispravu novoga temeljnoga spisa Europske unije, češki predsjednik Vaclav Klaus našao se u položaju koji nije očekivao: sam s isukanim mačem pred Lisabonskim ugovorom, iza kojega se zbilo ostalih 26 zemalja članica.
U redovima jedne od njih čuje se, doduše, mrmljanje protiv ujedinjene Europe, no ni glavno gunđalo, čelnik Konzervativne stranke i vjerojatni novi britanski premijer nakon izbora u ljeto 2010. David Cameron ne želi se zapravo odreći gospodarske dobrobiti koju članstvo u EU donosi; tek podilazi euroskepticima, računajući na njihove glasove.
Iza Klausa ne stoji ni njegova vlastita vlada. Iz Praga dopiru glasovi da mu se priprema pokretanje postupka – ili mu se njime bar namjerava zaprijetiti – za smjenjivanje zbog neobavljanja predsjedničke dužnosti. Klaus, naime, nije izabran na općim izborima, nego u parlamentu, koji je Lisabonski ugovor već ratificirao. Odbijanjem potpisivanja ratifikacijske isprave Klaus bi se okrenuo protiv svoje izborne baze.
Tek nakon što češki Ustavni sud, na zahtjev 17 Klausu odanih senatora, presudi je li Lisabonski ugovor u skladu s ustavom, doznat ćemo odgovor na pitanje hoće li se beskrupulozni prgavac, koji je ipak ponajviše častohlepan, biti spreman prinijeti kao žrtvu na euroskeptički oltar. Ili će možda ipak, u interesu svojega jedinoga prijatelja među svjetskim političarima ruskoga premijera Vladimira Putina, nastaviti igrati ulogu kremaljskoga trojanskoga konja i otežavati da utjecaj EU u svijetu poraste.
A Lisabonski bi ugovor upravo potonje trebao omogućiti: EU bi mogao jednim glasom nastupati na međunarodnoj sceni. Postavio bi i temelj za daljnje širenje EU, pa bi jednoga dana na čitavoj zapadnoj granici Rusije s druge strane stajao EU.
Klausu zbog Lisabona zaprijetili i smjenom
Nekada je bila najbolja na svijetu i ponos Jugoslavije. Danas radi u psihijatrijskoj ustanovi
Niz sjajnih rezultata okrunila je 1989. godine kada je uz broncu u veleslalomu postala svjetska prvakinja u slalomu. Stručnjaci su je prozvali najvećim talentom svih vremena, a u prvih pet sezona osvojila je šest medalja. U Svjetskom kupu upisala je sedam pobjeda uz 22 plasmana na postolje.
Bosanski slavni glumac kao dijete radio je na groblju, a težak život odredio je njegov put
Danas je njegov 50. rođendan, a mi smo se prisjetili zanimljivih anegdota iz života Enisa Bešlagića
Gorani doživjeli hladan tuš. Svi projekti su im završili na rezervnoj listi: 'Mi nemamo vremena kao ostali'
Nijedan od šest goranskih turističkih projekata nije prošao na natječaju za potpuno financiranje nacionalnog plana oporavka i otpornosti, a da stvar bude gora, bez europskog novca bili su ostali i prije četiri godine
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.
citalac_vl: Nije to tako jednostavno zato jer nažalost nepostoji takav zakon koji bi dozvoljavao smjenu predsjednika.