Ne bi li se digitalizacija društva i gospodarstva popravila te dostigao prosjek Europske unije, valja poraditi prije svega na dva segmenta, a to su javne digitalne usluge i povezivost. Naime, kao temelj za mjerenje i usporedbu s ostalim zemljama EU u vezi digitalizacije koristi se EU indeks – DESI, prema kojem je Hrvatska na 19. mjestu ljestvice od 27 zemalja. Iako smo u nekoliko područja dostignuli i nadmašili prosjek, u cjelini gledano imamo još puno posla vezanog za digitalizaciju, rečeno je na jučerašnjem predstavljanju izrade Strategije digitalne Hrvatske 2030.
Strategiju će izraditi Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva, dok je kao vanjska konzultantska kuća izabran Deloitte, koji je sudjelovao u ovom prvom koraku, odnosno Analizi stanja digitalizacije.
U izradu i savjetovanje oko Strategije bit će uključeno 40 institucija i organizacija, odnosno više od 130 ljudi, a odvijat će se po fazama te bi prvi nacrt trebao biti gotov u kolovozu, a pred Vladom i Saborom Strategija bi se trebala naći u prosincu.
Kako je kazao Bernard Gršić, državni tajnik ureda koji je temeljito odradio pripreme i prionuo izradi Strategije da bi se dosegli ciljevi zacrtani i europskim planovima i Nacionalnom strategijom, za digitalnu transformaciju društva i javne uprave u sklopu NPOO-a osigurano je 287 milijardi kuna za 21 investiciju.
Inače, Analiza, koja je jučer predstavljena, detaljno je sagledala pozitivne učinke, ali i nabrojila sve nedostatke s kojima će se u provedbi ciljeva morati nositi svi dionici, i to kroz ključna područja, a to su digitalizacija gospodarstva, digitalizacija javne uprave, povezivost te digitalne kompetencije.