Križevčanin Kruno Puškar (24), tijekom srpnja i kolovoza 40-ak je sugrađana svih dobi uveo u svijet esperanta. Budući diplomant studija anglistike i germanistike, u Gradskoj je knjižnici, naime, održao besplatne tečajeve tog umjetnog sustava nastalog u 19. stoljeću, upoznavši polaznike s vrijednošću jezika kojeg smatra mostom između različitih kultura.
Divno je učiti novo
Sam Puškar na svom primjeru kao da dokazuje onu uzrečicu “koliko jezika govoriš, za toliko ljudi vrijediš” - osim njemačkog i engleskog, te talijanskog, proučava i francuski, španjolski i kineski, a uskoro će japanski, ruski, slovenski...
- Učim slične jezike da ih mogu uspoređivati - i poredbena gramatika je ovdje važna - privlači me jezikoslovlje i kako je sve nastalo, a predivno mi je kad učim novi jezik - kaže Kruno, objašnjavajući da je za esperanto prvi put čuo kao osnovnoškolac, na TV-u, a njime se počeo baviti 2008. na Filozofskom fakultetu.
- Nastojao sam Križevčanima pokazati da je taj jezik, iako smatran umjetnim, i te kako živ, te da njime mogu komunicirati pripadnici raznih kultura. To je, za razliku od engleskog, kao danas dominantnog, neutralan jezik i može biti prijenosnik svih europskih kultura - ističe Puškar. Polaznici, koji su nakon 7 dana rada kroz upoznavanje povijesti, gramatike i rječnika, položili ispit i stekli diplome, slažu se da je jezik lak i fleksibilan.
Dužni njegovati
- Bilo je krasno, jako poučno, ja si već ponavljam neke riječi, a Kruno mi je snimio i CD s pjesmama na esperantu - priznaje Milica Ježovita (56), a Marko Petrlić (16) napominje da su mu dojmovi odlični, iako su morali učiti puno informacija. Zanimljivo je da se tijekom predavanja Puškar nije libio govoriti i pisati na kajkavskom dijalektu.
- To moramo njegovati, esperantska uzrečica kaže - “kod kuće govori na svom dijalektu, u svojoj zemlji standardni jezik, a u svijetu esperanto” - veli križevački poliglot. On drži da esperanto ne zadire u jezičnu ravnotežu već je održava, što bi se, smatra, trebalo odraziti i na kaj, kojeg se ne smijemo sramiti. A Križevčani su zahvaljujući njemu zavoljeli esperanto, naučili da trinki znači piti sokove, a drinki piti alkohol, da ami znači voljeti, a amori voditi ljubav. Puškar će ih ipak, u šali, upozoriti da nije dobro da se to sve pomiješa!
Kod kuće govorite "kaj", u zemlji standard, a u svijetu esperanto
Šibenik zabio bizaran gol Hajduku, Skomina: Čim to vidim, prekidam utakmicu
- Da ja sudim, čim vidim baklju, prekidam. No, vidimo da bijeli igrač ne može napadati igrača. Ali ostali igrači su prati akciju. Moje mišljenje je da bi svakako bilo bolje da je prekinuo utakmicu.
VIDEO Ovako izgleda kuhinja eurozastupnice Biljane Borzan: Moderni uređaji i otok prekriven granitom
Biljana Borzan, koja je po struci liječnica, svoj je životni put započela na Medicinskom fakultetu, gdje je upoznala supruga Vladimira.
FOTO Nikad ne znate kada će trebati: Znate li što sve treba biti u ruksaku za preživljavanje?
Upoznajte ostale ukućane s pripremom kompleta za evakuaciju i pomozite im u pripremi. Ako u kućanstvu imate bebe, starije osobe ili osobe s invaliditetom ne zaboravite pripremiti stvari i za njihove potrebe. piše Ravnateljstvo civilna zaštita.
Testirali smo Xiaomi Smart Air Purifier Elite u uredu i evo što mislimo
Zrak koji dišemo često uzimamo zdravo za gotovo, no njegova kvaliteta ima značajan utjecaj na naše zdravlje.
Jedna vrsta štednje je hit među studentima: 'Studenti nisu bespomoćni kad su u pitanju financije'
Esperanto su izmislile kozmopolitske komunjare koje nisu mogle podnjeti i pomisao da bi jedan (engleski) \"kapitalistički\" jezik mogao biti internacionalni jezik sporazumjevanja... U nedostatku originalnog i sveopće prihvačenog jezika - izmislili su svoj esperanto... Nestankom socijalističkog bloka i partije koja je izvela internacionalno-lingvistički spin, nestali su i raznorazni (državni) klubovi esperantista...