ZANIMLJIVA CIFRA

Evo kolika bi vam mirovina u Njemačkoj mogla biti ako vam je bruto plaća 4.100 eura

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Zagreb: Vlada isplaćuje božićnice za 830 tisuća umirovljenika
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Zagreb: Vlada isplaćuje božićnice za 830 tisuća umirovljenika
29.11.2024.
u 10:24
Čak 45 posto osoba u Njemačkoj u dobi od 30 do 59 godina zabrinuto je da će u mirovini biti suočeno s lošom financijskom situacijom. To alarmantno otkriće dolazi iz istraživanja koje je naručilo Savezno udruženje njemačkih banaka (BdB).
Pogledaj originalni članak

Iako bi povećanje mirovine u Njemačkoj koje je stupilo na snagu 1. srpnja moglo djelovati ohrabrujuće, stvarnost je daleko od toga. Izračuni pokazuju da, čak i uz prethodnu prosječnu plaću od 4.100 eura bruto, mirovinski primici nisu dovoljni za zadržavanje financijske stabilnosti, prenose njemački mediji, prenosi Fenix.

Sve više osoba u dobi od 18 do 29 godina izražava sumnju u održivost mirovinskog sustava, ukazujući na duboke izazove s kojima se trenutni sustav suočava u svjetlu demografskih promjena i rastuće inflacije.

BdB naglašava potrebu za hitnim reformama kako bi se smanjila nesigurnost i povratilo povjerenje građana u sustav socijalne sigurnosti. Trenutni trendovi, međutim, pokazuju da je put do toga još uvijek daleko.

Kolika je mirovina uz prijašnju plaću od 4.100 eura (bruto)?

Mirovina koju ćete primati u budućnosti izračunava se pomoću službene mirovinske formule. Prema Njemačkom zavodu za mirovinsko osiguranje (DRV), formula uključuje četiri ključna elementa: platne bodove, faktor pristupa, trenutnu vrijednost mirovine i faktor vrste mirovine. Kombinacijom ovih elemenata dobiva se konačni iznos mjesečne mirovine, a promjene u bilo kojem od tih faktora izravno utječu na izračun.

Kako izgleda primjer izračuna?

Pretpostavimo da je bruto mjesečna plaća konstantnih 4.100 eura kroz 40 godina rada, a da su faktori ostali nepromijenjeni. Prema mirovinskoj formuli, mjesečna starosna mirovina iznosila bi 1.690,76 eura. Iako taj iznos možda djeluje značajno, prema podacima Njemačkog ekonomskog instituta (IW), umirovljenici samci s prosječnim prihodom od 1.945 eura pripadaju samo financijski bolje stojećoj polovici stanovništva. Time se jasno pokazuje kako trenutni mirovinski sustav može predstavljati izazov za održavanje financijske stabilnosti.

Da biste dobili platne bodove za dotičnu godinu, svoju vlastitu zaradu morate podijeliti s prosječnom plaćom svih zaposlenika u Njemačkoj. Faktor pristupa uzima u obzir odbitke ili doplate u trenutku odlaska u mirovinu, dok je iznos koji se duguje po bodu zarade određen trenutnom vrijednošću mirovine od 39,32 eura. Faktor vrste mirovine, međutim, varira ovisno o vrsti mirovine.

Napomena: Ako primate klasičnu starosnu mirovinu i odlazite u starosnu starosnu mirovinu , faktor pristupa i vrste mirovine možete izostaviti pri izračunu mjesečne mirovine na koju imate pravo.

Primjer izračuna: Tolika je mirovina za plaću od 4.100 eura bruto?

Onaj tko zarađuje 4.100 eura bruto mjesečno – odnosno 49.200 eura godišnje – iznad je prosječne plaće svih osiguranika za 2024. godinu. To trenutno iznosi 45.358 eura. Prema DRV-u,  savezna vlada određuje ovu privremenu vrijednost uz suglasnost Bundesrata. Oslanja se na podatke Federalnog zavoda za statistiku. Ako se obje vrijednosti sada podijele, rezultat je kvocijent zaokruženog 1,08. Ovo su bodovi plaće za dotičnu godinu.

Radi jednostavnosti, u izračunu je pretpostavljeno da se kroz 40 godina radnog staža prima mjesečna bruto plaća od 4100 eura – što naravno ne odgovara stvarnosti. Slijedom toga, platni bodovi od 1,08 množe se sa 40 godina rada. To rezultira s ukupno 43 isplatna boda kada se zaokruži. Pomnoženo s trenutnom vrijednošću mirovine od 39,32 eura, mjesečni iznos mirovine iznosi točno 1690,76 eura.

Ogledni izračun sažet ukratko:

4.100 eura mjesečna plaća × 12 = 49.200 eura godišnja plaća

49.200 eura godišnja plaća: trenutna prosječna plaća od 45.358 = 1,08 platnih bodova

1,08 platna boda × 40 godina rada = zaokruženo 43 platna boda

43 zaokružena boda × trenutna vrijednost mirovine od 39,32 eura = 1690,76 eura mirovine

Obračun se može provesti i za ostale plaće. Ako u prosjeku zarađujete 5.000 eura bruto mjesečno, mirovina koju možete očekivati ​​znatno je veća. Mirovina izgleda drugačije s prethodnom mjesečnom plaćom od 2.700 eura. Postoje različiti načini da dobijete više novca u mirovini, poput duljeg rada.

GALERIJA Na prvom mjestu je Austrija, a mi na visokom 3. Evo po čemu se Hrvatska zaista može ponositi!

Foto: Shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: shutterstock

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar zrakomlat59
zrakomlat59
12:17 29.11.2024.

Haha 5000 EUR-a prosječno preko 40 godina. Pa to ima manje od 5% naših koji su proveli sve te godine u Njemačkoj. Dajte neki primjer za većinu.