VELIKA PRIJETNJA

Koliko daleko lete rakete Sjeverne Koreje i mogu li izvesti nuklearni napad na SAD?

Foto: Reuters/PIXSELL
Sjeverna Koreja raketa
Foto: Reuters/PIXSELL
Sjeverna Koreja raketa
Foto: Reuters/PIXSELL
Sjeverna Koreja raketa
Foto: Reuters/PIXSELL
Sjeverna Koreja raketa
21.09.2016.
u 13:50
Sjeverna Koreja tvrdi da je 10. rujna testirala nuklearnu bojevu glavu, a prema mišljenju stručnjaka, eksplozija koju je prouzročila bila je snažna oko 10 kilotona.
Pogledaj originalni članak

Dulje od desetljeća glavni sigurnosni cilj Sjeverne Koreje jest da postavi nuklearnu bojevu glavu na dalekometnu raketu koja bi mogla doseći SAD. Smatraju da je to jedini način da SAD-u pošalju poruku da ne pomišlja na vojno uplitanje na korejskom poluotoku.

Sjeverna Koreja tako je bila zauzeta istraživanjem svih vrsti raketa, piše Popular Mechanics. Prema pisanju ArmsControlWonk bloga, najmanje jedna raketa teoretski bi mogla nuklearnu glavu prenijeti na gotovo bilo koju točku u SAD-u.

Raketa Musudan uspjet će doseći otok Guam, a stručnjaci smatraju da bi raketa KN-08 naoružana nuklearnom glavom mogla do 2020. godine doseći zapadnu obalu SAD-a. Raketa KN-11, koja se lansira s podmornice, eventualno će imati interkontinentalne dosege. Iako su mnogi testovi bili neuspješni, sjevernokorejski inženjeri uče iz svojih pogrešaka te je svaki let malo duži nego prošli.

Blog navodi kako ni jedna od tih raketa ne može doseći Washington, no postoji barem jedna raketa koja nije u fokusu, a može to učiniti. Radi se o svemirskoj raketi Taepodong-2 koja je dio civilnog svemirskog programa lansiranja satelita u orbitu.

Stručnjaci su upravo ovaj svemirski program vidjeli kao pokriće za razvoj raketa. Analitičar Joshua Pollak navodi kako je u dokumentima Nacionalnog obavještajnog vijeća uz raketu Taepodong-2 stajalo da je u stanju dostaviti bojevu glavu "bilo gdje u SAD".

Raketa je pet puta lansirana, a zadnja dva su bila uspješna. Drugim riječima, Sjeverna Koreja ima operativnu interkontinentalnu balističku raketu.

Raketa KN-14 (poboljšana raketa KN-08) trenutačno je u razvoju, a prvi put je prikazana u listopadu 2015. godine tijekom vojne parade u Pjongjangu. Američki dužnosnici smatraju da bi ta raketa trebala biti u stanju pogoditi bilo koju točku u SAD-u.

Sjeverna Koreja tvrdi da je 10. rujna testirala nuklearnu bojevu glavu, a prema mišljenju stručnjaka, eksplozija koju je prouzročila bila je snažna oko 10 kilotona.

>> Upozorenje stručnjaka: Sjeverna Koreja imat će dovoljno materijala za 20 nuklearnih bomba do kraja godine

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 14

DU
Deleted user
17:45 21.09.2016.

Ne brine njih to, već da li je domet bliski istok i Izrael, da li je domet Kina ili Japan. Kao ni što kad su Rusi gađali Siriju sa Kaspijskog mora nije ih brinulo to, već da li Kaliningrad može dohvatiti London u dometu. Nikad nitko neće napasti SAD osim sami sebe, kao što su napali 9/11. Nitko nije lud da napadne SAD. Nikad nije bio nuklearni štit protiv onih koji nemaju domet kao Iran, već uvijek protiv onih koji imaju, ostali manji igrači se uvijek navode kao uzrok.

GO
goran2hr
16:34 21.09.2016.

I Hrvatska je nekada imala nekakvu raketu ("Orkan"), ali uz pomoć naših "prijatelja" ("partnera", "saveznika"), danas ima bananu.

DU
Deleted user
20:22 21.09.2016.

tokom korejskog rata ameri i ostali demokrati su bombardiranjem unistili 38% populacije Koreje i takve gubitke u ljudstvu nikad nitko u povijesti nije iskusio,i cemu se cuditi ovakvom ponasanju Sjeverne Koreje,jednostavno treba da se brane svim sredstvima