Laserski uređaji imaju različitu udaljenost na kojoj se aktiviraju, odnosno udaljenost na kojoj će snimiti prebrzu vožnju. Kako piše ATV, u nekim slučajevima to je mnogo ranije nego što vozači vjeruju, zato ponekad može biti prekasno kada uočite kameru za brzinu. Ovisno od uređaja, u Njemačkoj se brzina može bilježiti i do 1.000 metara od lokacije gdje se nalazi kamera.
Što se tiče Hrvatske, najnoviji ''radari'' koji su postavljeni u proteklim mjesecima su oni nizozemske tvrtke Gatso, model T-Series, za koju se navodi da prati čak 32 vozila u šest trakova. Tu je i već dobro poznati model Gatso RS-GS11 koji mogu mjeriti brzine do 250 km/h, imaju dovoljno memorije za 5.000 prekršaja, a rade na temperaturi od -25°C do +60°C. Oni mogu nadzirati promet u oba smjera istovremeno na četiri trake, a njihova kutija neprobojna je za metke, navodi Oryx Asistencija.
Uvijek se, naravno, preporučuje da vozite u skladu sa propisima - sigurnije je, a i štedi novac. Što se tiče asortimana u Njemačkoj, katalog uređaja sadrži osam modela, prenosi "e-fahrer.de", a piše Večernji list BiH. Ovisno od uređaja, mogu da bilježe prekoračenje brzine na udaljenosti do 1.000 metara:
Multanova MU VR 6FAFB – do 15 metara
Multanova MU VR 6F – tri do 40 metara
Eco ES 1.0 – do 18 metara
Eco μP 80 – do 25 metara
LaserPatrol/TraffiPatrol – 30 do 500 metara
Rigel LR90-235/P – 30 do 500 metara
Rigel FG21-P – 30 do 1.000 metara
Traffipax speedoPhot – do četiri trake i do 45 metara
POVEZANI ČLANCI:
>> VIDEO Gužve na cestama diljem Hrvatske, vozi se u kolonama
Genijalan članak.