Koliko demokracije, toliko novca iz EU fondova, ili obrnuto: ako nema demokracije, nema ni obećane alokacije iz fondova – to je jedna od najvećih novina koje je Europska komisija predložila u višegodišnjem financijskom okviru EU za razdoblje 2020.-2027., a to novo načelo vezivanja stanja demokracije i vladavine prava uz trošenje EU fondova dobilo je prekjučer podršku većine i u Europskom parlamentu.
No zastupnici su se podijelili na one iz zapadnih, starih članica, koji su za takvo rješenje, i one iz istočnih, novijih država članica koje su kritizirane za udaljavanje od demokracije i vladavine prava i koje su protiv ovog prijedloga. A među hrvatskim europarlamentarcima podjela je bila između ljevice i liberala, koji su za, i desnice, koja je ili suzdržana ili protiv.
Razlog Mađarska i Poljska
Dubravka Šuica i Ivana Maletić bile su suzdržane, a Marijana Petir i Ruža Tomašić bile su protiv (od ostalo dvoje HDZ-ovih zastupnika Željana Zovko navodno je izvukla karticu iz uređaja kako ne bi uopće ostala zabilježena kao prisutna prilikom glasanja, a Ivica Tolić nije bio na ovotjednoj plenarnoj sjednici). Tonino Picula, Biljana Borzan, Jozo Radoš, Ivan Jakovčić i Davor Škrlec bili su za izvješće koje podržava Komisijin prijedlog vezivanja vladavine prava uz trošenje fondova. Izvješće je na kraju prošlo s 397 glasova za, 158 protiv i 69 suzdržanih glasova.
– Ne želim poslati poruku da sam protiv vladavine prava, ali ne mogu biti za nešto što je neprovedivo, a ovaj prijedlog regulative jako je loše napravljen i neprovediv. Zbog toga sam bila suzdržana – objasnila je Ivana Maletić (HDZ), a njezinu argumentaciju slijedila je i Šuica (HDZ). Na pitanje drži li HDZ u Europskom parlamentu stranu mađarskoj i poljskoj vladi, protiv čijeg je ponašanja ovaj prijedlog i usmjeren jer te dvije vlade udaljuju Mađarsku i Poljsku od vladavine prava i gaze europske vrijednosti, ali vrlo rado troše europske fondove, Maletić odgovara: – Ne držimo im stranu, nego ne dozvoljavam da stare države članice uvode standarde kojima se kažnjavaju manje i nove države članice. Jesmo li svi jednaki ili smo nejednaki članovi EU – pita se Maletić dodajući kako bi novije države članice bile više kažnjene za isto srozavanje vladavine prava nego starije države članice koje manje koriste fondove EU.
Picula: EU nije biznis-klub
Maletić je za rješenje u kojem bi se za kršenje europskih vrijednosti i vladavine prava plaćala financijska kazna, ali ne kroz smanjenje EU fondova, nego kazna koju plaća država iz svog proračuna.
SDP-ovac Tonino Picula, s druge strane, kaže kako je “dobro da je Europski parlament pokazao zube” i prihvatio ovu ideju Komisije.
– Među novim članicama razvila se jedna vrsta percepcije EU koja kao da govori: idemo iskoristiti fondove, a za vrijednosti nema veze. Ta opasnost je prepoznata i ovo je prijedlog koji govori da EU nije biznis-klub, nije samo zajedničko tržište gdje će se prikupljati novac i alocirati kroz fondove, nego prije svega zajednica vrijednosti – kaže Picula.
Nas baš ništa ne može spasiti da ne potonemo na dno dna u EU!? Eto, Marić smanji poreze, a računi za komunalne naknade porastu 20%? Jasno, već se računa da će svi penzioneri "navaliti" na četverosatni rad? Euro pada, ili je najniže od kad postoji, nama cijene rastu? Sve je naopako u ovoj nesretnoj Zemlji!