Kolumna

Koliko ima partizana 71 godinu nakon rata

Foto: Reuters/PIXSELL
Koliko ima partizana 71 godinu nakon rata
11.09.2016.
u 18:30
Oni žele imati neku ulogu na političkoj pozornici i žele zaraditi svoju medalju za hrabrost ne u borbi za slobodu, već u političkom masakru, u bitki svi protiv svih
Pogledaj originalni članak

Talijanska politika usredotočena je na referendum o ustavnim promjenama koji će se održati vjerojatno u studenome. Vlada premijera Mattea Renzija predložila je neke ustavne reforme, koje je izglasao i parlament, ali budući da ih nije izglasao dvotrećinskom većinom, potrebno je održati referendum na kojem će biti prihvaćene ili odbijene. Ključna je reforma ukidanje tzv. perfektnog dvodomnog sustava u kojem svaki dom mora izglasati identičan zakon.

Taj sustav usporava svaku odluku. Reformom se ukida Senat, a u novom, koji bi sudjelovao u odlučivanju samo o nekim regionalnim pitanjima, sjedilo bi samo 100 (sada broji 315 senatora) predstavnika regija i općina, koje se ne bi posebno biralo, već bi ga činili regionalni čelnici. Sve oporbene stranke, od pokreta Naprijed Italijo i Sjeverne lige do Pokreta 5 zvijezda, pozivaju birače na odbacivanje usvojenih reformi kako bi, pobjedi li “ne” reformama, mogli zatražiti Renzijevu glavu. Silvio Berlusconi uvijek se žalio na parlamentarni sustav koji zaustavlja svaku promjenu, a sada mu je važnije srušiti Renzija. No Renzija žele srušiti i neki članovi Demokratske stranke kojoj je na čelu. Bivši šef te stranke i bivši premijer D’Alema osnovao je čak i odbor za referendumsko “ne” reformama. Kaže kako se ukidanjem Senata smanjuje demokracija, a zapravo se ljuti na Renzija koji ga je poslao u ropotarnicu. D’Alema ima dosta sljedbenika među kojima su uglavnom oni koji nisu na položajima koje bi htjeli imati.

No najviše začuđuje antirenzijsko držanje ANPI-ja (Nacionalna udruga partizana). Udruga, premda na životu ima oko 5000 partizana (a i prije je među članovima bilo i onih koji nisu nikada u rukama držali pušku), ipak broji 25.000 članova jer je od 2006. omogućila upisivanje i onima koji nisu bili ni rođeni, kamoli sudjelovali u Drugom svjetskom ratu. Tako sada ima i 25-godišnjaka među članovima udruge partizana. Oni žele imati neku ulogu na političkoj pozornici i žele zaraditi svoju medalju za hrabrost ne u borbi za slobodu, već u političkom masakru, u bitki svi protiv svih. Nitko nema ništa protiv da svatko kaže svoje, ali neka se onda organiziraju u stranku, a ne da koriste udrugu boraca za svoje političke bitke.     

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.