Osim na redovite i izvanredne, studente bismo uskoro mogli dijeliti i na “skupe” i “jeftine”. Jer od trenutka kada se upišu na fakultet pa do trenutka kada prime diplomu državu stoje od skromnih 33 tisuće, kao što je to tako sa studentima Hrvatskih studija, pa do astronomskih milijun i šesto tisuća kuna koliko se iz proračuna “isiše” za jednog studenta metalurgije u Sisku. Računica je, kaže Vedran Mornar, predsjednik Nacionalnog vijeća za visoku znanost, jednostavna.
– Podijelili smo sve troškove koje fakultet dobije za plaće profesora, a one iznose 85 posto proračuna jednog fakulteta, te za održavanje prostorija s brojem diplomiranih studenata koji su u konačnici i produkt jednog fakulteta, i dobili takve podatke.
Zbog toga i nije čudno što jedan student metalurgije stoji milijun i šesto tisuća kuna kad na tom fakultetu u godini diplomira manje od deset studenata – objašnjava Mornar.
Rekorderi glumci i slikari
Prema istom izračunu, Mornar je došao i do podatka da za školovanje jednog diplomiranog glumca i akademskog slikara država potroši oko 900 tisuća, a za kemijskog inženjera oko 650 tisuća kuna.
U skupinu ni “skupi ni jeftini” moglo bi se svrstati studente Fakulteta elektrotehnike i računarstva. Oni “stoje” 126 tisuća proračunskih kuna, a građevinari “drže” cijenu od 216 tisuća kuna.
Kemičar kao 10 pravnika
Osim studenata Hrvatskih studija među “ekonomičnije” smjestili su se studenti ekonomije, koji stoje 50 tisuća te studenti prava na koje država potroši 65 tisuća kuna.
Jasno, ovo šarenilo ima i objašnjenje: država nema ni viziju ni strategiju kamo ide i što želi pa tako ne može imati ni strategiju koji su joj profili visokoobrazovanih kadrova potrebni, a koji nisu, odnosno trebaju li joj neki, očito, neproduktivni, studijski programi.
– Sveučilišta moraju vidjeti bi li im bilo pametnije neke programe, pa i fakultete povezati, preraspodijeliti kadrove, studente. Mnoge promjene baš u tome dogodit će se u idućih godinu dana kada će programi proći reakreditaciju i kada će se napokon vidjeti gdje je tko – zaključuje Jasmina Havranek, ravnateljica Agencije za znanost i visoko obrazovanje.
Koliko stoji student: Četiri liječnika jeftinija od diplomiranog metalurga
Pojavila se snimka: Pogledajte kako su Ukrajinci projektilima ATACMS napali rusku zračnu bazu
Iako je Rusija na prva korištenja ATACMS-a na ruskom teritoriju odgovorila korištenjem novog balističkog projektila srednjeg dometa Orešnika, od tada je Ukrajina u još najmanje dva navrata, uključujući ovaj, ponovo koristila iste projektile u napadima na ciljeve u ruskoj pokrajini Kursk.
Na Facebooku 'osvanuo' zanimljiv oglas: Poklanja se posuđe na zagrebačkoj Knežiji, ali postoji jedna caka
A svi koji su bili zainteresirani mogli su po posuđe otići na zagrebačku Knežiju
Ovaj hrvatski grad prozvali su balkanskim Disneylandom: 'Precijenjen je i pun turista'
O njemu se tema pokrenula na Redditu, a mnogi nisu bili oduševljeni dolascima grupa s kruzera
U jednom našem gradu nalaze se čarobni kameni labirinti: Posjetitelji tvrde da im pružaju unutarnji mir
Negdje na sjeveru Hrvatske, između dviju moćnih rijeka, Mure i Drave, smjestio se krajolik koji spaja prirodnu ljepotu, bogatu povijest i duboko ukorijenjenu tradiciju.
Ova lampa zapalila je društvene mreže, a svatko je može imati u svom domu
Koliko stoji student: Četiri liječnika jeftinija od diplomiranog metalurga =================0 Pa to je valjda zato jer metalurzi ne mogu primati mito, a liječnici obavezno primaju, a iovako kad te liječe prvo im opišeš sve indikacije, a on po tome pogleda u knjigu i ako imaš sreće da ne promaši dijagnozu onda dobiješ pravi recept, a ako promaši, onda se ne sekiraš budući će ti spasiti život ako ti odsjeku nogu, iskopaju oči, ili ti otpadnu nokti, no uglavnom je da si živ i ćorav da ih ne možeš tužiti i da si potpisao da si suglasan s posljedicama liječenja.