Prigodnim programom, koji su izveli učenici OŠ Siniše Glavaševića, polaganjem vijenaca i kolonom sjećanja koja je krenula ispred nekadašnje zgrade Borovo commerca, gdje su tijekom 1991. godine bili sklonište i bolnica, danas je obilježn Dan sjećanja na žrtve Borova naselja.
O stradanjima u ovoj vukovarskoj gradskoj četvri govori i podatak da je tijekom obrane samo u tom dijelu grada stradala 361 osoba, 176 osoba iz Borova naselja vode se kao nestale.
– U Borovu naselju sve je počelo, a tu je i završilo. Borovo naselje je branilo ukupno 1137 branitelja, s tim da nikada, u jednom trenutku, u obrani nije sudjelovalo više od 800 branitelja. Ovdje su vođene jedne od najžešćih borbi tijekom agresije na Vukovar. U zgradi Borovo commerca toga 19. studenoga bilo je oko tisuću ljudi, od kojih su mnogi odvedeni u logore, a za sudbinu mnogih se ni danas ne zna, rekao je predsjednik vukovarske Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskoga rata Ivan Kovačić, koji je sudjelovao u obrani Borova naselja.
Prema podacima Mande Patko, predsjednice Udruge Vukovarske majke, samo se na području grada heroja traži još 325 Vukovaraca. U 52 masovne grobnice na području Vukovara ekshumirano je 2037 ubijenih osoba.
– Mi samo tražimo istinu i ništa više. I dalje smo svakodnevno u iščekivanju informacija o sudbinama naših najmilijih. Nada nikad ne umire, iako smo svjesni da se neki možda nikada neće pronaći. Nekada i sama pomislim da neću pronaći svoga supruga. Dunav je odnio mnoge ljude odavde, ali i iz Borova Sela i Vukovara, rekla je Patko.
U Koloni sjećanja bili su i predstavnici beogradske nevladine Udruge Žene u crnom, koje već nekoliko godina dolaze u Vukovar u vrijeme kada se obilježava obljetnica stradanja.
– Došli smo izraziti suosjećanje i solidarnost. Mislimo i da je jako bitno što je nedavno Vukovar posjetio predsjednik Srbije Boris Tadić, ali će još važnije biti da taj posjet ne ostane i bez konkretnih mjera na otkrivanju istine, pronalasku nestalih, dokumentacije iz bolnice kao i počinjenih zločina nad hrvatskim civilima i vojnicima, rekla je Staša Zaković, koordinatorica Žena u crnom, koje su danas položile vijenac.
Smatra da simbolične geste nisu dovoljne za pomirenje te da ono može početi kada se s lijepih riječi prijeđe na konkretna djela i akcije.
– Potrebno je da Srbija prizna organizirani zločin kao neporecivu istinu, da se pronađu grobnice po Hrvatskoj, ali i pokrenu postupci za logore po Srbiji kao i za razaranje Vukovara, zaključila je Zajović.
U sklopu programa vijenci su položeni i na farmi Lovas, gdje su u masovnoj grobnici ekshumirana 24 tijela, i na obali Dunava u Borovu Selu, gdje je ubijeno stotinjak osoba.
Za sve uništene živote uvijek se sjećat nikad oprostit!