– Ivi Josipoviću tek će sad dobro krenuti. Svatko kome je Zoran Milanović okrenuo leđa potom je profitirao. Evo, živi su primjeri Mirela Holy i Tonino Picula – komentari su iz kruga bliskog predsjedniku Ivi Josipoviću u povodu izjave premijera Zorana Milanovića da ne podržava promjenu Ustava – glavni projekt u kampanji aktualnog predsjednika.
– Naravno da predsjednik nije bio sretan kada je čuo Milanovića da govori: “Ne može, brate, svakih 10 godina promjena Ustava, pa to je u SFRJ rađeno” te ga je iznenadila ta izjava – kaže nam bliski Josipovićev suradnik naglašavajući da to ni na koji način ne utječe na predsjednikove stavove i namjeru da do kraja izgura projekt opsežnih izmjena Ustava.
Opsežne izmjene
A Josipović, podsjetimo, kroz projekt ustavnih promjena želi redefinirati politički sustav, pa njegov tim ustavnih stručnjaka koji priprema promjene preispituje uvođenje preferencijalnog glasanja, razmatra treba li uvesti većinske liste, smanjiti broj zastupnika... Poanta je da se želi uvesti veća demokratizacija u stranke. Nadalje, predlaže novi teritorijalni ustroj države koji bi značio pet-šest regija, potom davanje predsjedniku prava veta na zakone koje smatra neustavnima, repozicioniranje Ustavnog suda, ali i još bitnih novosti.
– Predsjednik je ovlašteni predlagač promjena Ustava, no one ne moraju dobiti dvotrećinsku podršku u Saboru i u tom slučaju Josipović će, kako je to više puta rekao, ustavne promjene ponuditi građanima na referendumu – kaže blizak predsjednikov suradnik dodajući da je Josipović i dalje odlučan novi Ustav uputiti u proceduru odmah nakon što dobije (u što su uvjereni u njegovu krugu) novi mandat. Nameće se, međutim, pitanje zašto je premijer Milanović predsjedniku bacio klipove pod noge, tim prije što njegova stranka SDP podržava Josipovićevu kandidaturu te financira polovicu troškova kampanje.
– Premijer ni na koji način ne oponira predsjedniku Josipoviću. On je samo ponovio svoj stav koji je više puta javno iznosio i obrazlagao. Milanović smatra da se izmjene Ustava trebaju donijeti u Saboru, i to konsenzusom političkih stranaka – rekao nam je premijerov suradnik iz Vlade napominjući da se izmjene Ustava donose dvotrećinskom većinom koju je u ovom odnosu političkih snaga gotovo nemoguće skupiti.
Pouka lex Perkovića
– Premijer smatra da je izmjena Ustava iznimno ozbiljan projekt i da je zbog toga nužno da se on raspravi i donese u parlamentu, a ne da ga se izglasava na referendumu – prenosi Milanovićeva razmišljanja njegov blizak suradnik i kaže da je premijer na tu temu prezentirao svoje ranije stavove bez uljepšavanja i kalkuliranja s obzirom na predsjedničku kampanju.
Milanović je zapravo izvukao pouku iz pokušaja intervencija u Ustav kada je ponukan tzv. lex Perkovićem nastojao stvoriti pretpostavke da se Perkoviću sudi u Hrvatskoj, i to uvođenjem nezastarijevanja progona za teška ubojstva. U istome paketu željelo se urediti referendum te stvoriti pretpostavke za regionalizaciju Hrvatske. U nastojanju da skupi dvotrećinsku većinu potrebnu za izmjene temeljnog državnog akta Milanović je ulazio u kompromise s nekoliko parlamentarnih stranaka izvan vladajuće koalicije, zbog čega se izrodio prilično loš tekst ustavnih izmjena, a one na kraju ionako nisu izglasane jer se HDSSB u zadnji čas predomislio o podršci.
>>'Josipović blati HNS, ali ne spominje svoju odgovornost'
>>Milanović: Vjerujem da će sljedećih 5 godina predsjednik biti Josipović
Njih dvojica su ko Srbija i Crna Gora - ko dva oka u glavi... Samo što su razrooki.