Trajat će do proljeća

Komisija isplela mrežu ekonomskog nadzora Hrvatske u 48 sati

Foto: Press Association/Pixsell
Komisija isplela mrežu ekonomskog nadzora Hrvatske u 48 sati
15.11.2013.
u 16:00
Dubinska analiza, koju je Europska komisija za Hrvatsku i još 15 zemalja objavila prekjučer, trajat će do proljeća
Pogledaj originalni članak

U manje od 48 sati Europska komisija plete mrežu ekonomskog nadzora nad Hrvatskom: prekjučer je objavila početak dubinskog istraživanja hrvatskog gospodarstva, što je dio procedure makroekonomske neuravnoteženosti (tzv. MIP), a danas formalno predlaže pokretanje procedure prekomjernog deficita (tzv. EDP).

Potpredsjednik EK Olli Rehn, potvrdili su nam njegovi suradnici, objavit će danas izvješće o razlozima zbog kojih Hrvatska ne ispunjava kriterije EU o dopuštenoj visini deficita i javnog duga. O tom izvješću raspravljat će Vijeće ministara financija EU u prosincu i, nakon što ga odobre, Hrvatska će službeno biti u proceduri prekomjernog deficita. A dubinska analiza, koju je EK za Hrvatsku i još 15 zemalja objavila prekjučer, trajat će do proljeća, kada će biti poznati njezini rezultati. Do tada, ovo su ocjene koje su stručnjaci EK napisali o Hrvatskoj uoči otvaranja analize.

1. Javne financije EK u radnom dokumentu navodi da je hrvatska Vlada poboljšala naplatu poreza kroz mjere suzbijanja porezne utaje. Hrvatska je, navodi se, poduzela mjere za smanjenje oporezivanja rada te prebacivanje tog tereta na poreze koji manje štete gospodarskom rastu. Na prihodovnoj strani pokrenuti su koraci prema reviziji učinkovitosti i održivosti troškova zdravstvenog i mirovinskog sustava. Deficit u prvih 9 mjeseci 2013. bio je oko 4 posto, što je više od planiranog prosjeka za čitavu godinu (3%).

2. Gospodarski rast i konkurentnost
Niska kvaliteta poslovnog okruženja, niska učinkovitost pravosuđa, kao i izostanak konkurencije na ključnim tržištima odražavaju se na hrvatske izglede za gospodarski rast. Hrvatska je, doduše, poduzela mjere za smanjenje administrativnog opterećenja i za oživljavanje investicija. Poduzete su mjere povećanja učinkovitosti sudstva i primjene preventivnih mehanizama za borbu protiv korupcije u javnom sektoru, no potrebne su dodatne mjere. Razina potrošnje na istraživanje i razvoj (R&D) niska je.

3. Zapošljavanje i socijalna politika
Potencijal hrvatskog tržišta rada žestoko je neiskorišten. U posebno nepovoljnoj poziciji su mladi, dugoročno nezaposleni, stari i žene. Hrvatska je usvojila prve promjene Zakona o radu koje su usmjerene prema zaštiti radnog mjesta. Druga promjena Zakona o radu, od koje se očekuju bitnije novosti, trenutačno je u pripremi. U pripremi je i reforma mirovinskog sustava. Socijalna situacija se pogoršava, što trećinu stanovništva izlaže opasnosti od siromaštva. Postoji prostor za veću učinkovitost socijalnog sustava, kao i za uklanjanje postojećih destimulacija koje odvraćaju neke grupe ljudi od zapošljavanja.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 8

MI
miso
17:07 15.11.2013.

Kad ne znamo sami dobro je da nas netko poduči. Uostalom zašto plaćamo članstvo ako ne dobijemo poduku? Vlada sada treba samo provoditi navedene mjere i ne mora ništa misliti. Uskoro ćemo moći i bez Vlade. To će pojeftiniti državu.

VJ
vjerovnik
17:32 15.11.2013.

hrvatska je jedina zemlja koja u prvoj godini članstva više plaća nego dobija od Unije ... lako je bilo pričat kako nas čeka velika lova, ali pripremiti projekte za povlačenje te love, e to je već nešto drugo ... projekti se neće sami napraviti ... mlaćenje prazne slame ovdje ne pomaže, već jedino rad, i to kvalitetan i dobro promišljen rad ... i eto nas u problemu ... ovo je vrlo dobar primjer koji pokazuje razinu stručnosti ove vlade i njen angažman na bitnim stvarima za razvoj naše zemlje ... jedino se bave ideologijom i nasilnim guranjem RH nazad u yugo-region

A9
A*9
19:20 15.11.2013.

Do sada je u ovoj godini protuhrvatska vlast uplatila u EU-ove fondove 700 milijuna kuna, a nije povukla ni jednu jedinu kunu. Na djelu je otvoreno i namjerno uništavanje države i naroda. Dokle?