Alexis Tsipras rođen je 1974. u predgrađu Atene, samo nekoliko dana poslije pada vojnog režima pukovnika Dimitrosa Ionannidesa. Otac mu je bio mali građevinski poduzetnik, a obitelj je tradicionalno glasala za Pasok, odnosno za grčke socijaliste. On sam često zna naglasiti da je ozračje u njegovu domu bilo progresivno i da njegova obitelj nije bila nimalo konzervativna te da je pripadala srednjoj klasi.
Politički je počeo djelovati još u srednjoj školi, i to kao član mladeži Komunističke partije. Kada su 1990. godine izbili studentski i učenički prosvjedi zbog reforme školstva, Alexis, tada 16-godišnjak, vrlo je brzo postao glavni pregovarač s vladom. On je brojne studentske zahtjeve sveo na samo jedan – ukidanje reforme – i na kraju i uspio. Vlada je nakon tromjesečnih pregovora smijenila ministra školstva i povukla reforme. Studirao je građevinu na atenskoj Politehnici, a tijekom studija također je bio politički aktivan. Nakon stjecanja diplome zaposlio se u javnom sektoru i u z rad magistrirao na temama iz urbanizma. Za gradske vlasti Atene izradio je nekoliko studija i projekata.
Nakon što se iz ljevičarske koalicije Synaspismos izdvojila Komunistička partija, on je ostao u Synaspismosu, koji je 2004. godine kao najjača stranka ušao u koaliciju radikalne ljevice Syrizu, koja se na početku sastojala od 13 stranaka i grupacija radikalno ljevičarskog, antiglobalističkog i ekološkog usmjerenja. U parlament je kao zastupnik ušao na izborima 2009. godine, a tri godine poslije, nakon izbora na kojima je Syriza osvojila drugo mjesto, postao lider oporbe. Tada je počeo njegov strelovit politički uspon koji ga je doveo i u utrku za predsjednika Europske komisije.
Njegovi prijatelji i politički suradnici kažu da je on još uvijek onaj isti ljevičarski aktivist kao i prije 25 godina. Živi u relativno skromnom stanu u središtu Atene sa svojom ljubavi iz srednje škole, ženom s kojom dijeli i političke ideje. Imaju dva sina, a stariji je dobio ime Ernesto po Ernestu Che Guevari, revolucionaru koji je njegovu ocu oduvijek bio prvi uzor.
>>Nakon uvjerljive pobjede Syrize pao euro i indeksi europskih burzi
Grci su neradnici,zivio sam medju njima 30-tak godina,samo kukaju na poreze i mesetare sa nekretninama,oni ce past jos nize,gdje je tko vidio napredak i komunizam u jednoj recenici.