Veljko Kajtazi, saborski zastupnik romske manjine upozorio je danas na diskriminaciju prema Romima pri zapošljavanju te poručio da državne i javne službe ignoriraju zakonsku odredbu koja pripadnicima nacionalnih manjina jamči prednost pri zapošljavanju.
Kako bi dokazao svoje tvrdnje, Kajtazi je na konferenciji za novinare "Romi, uzalud vam školovanje" u Hrvatski sabor doveo četvoricu visokoobrazovanih Roma koji unatoč svom obrazovanju i osiguranim kvotama ne mogu pronaći posao. Jedan od njih je 25-godišnji Ćazim Haliti iz Siska koji je u roku završio srednju školu za medicinske sestre, a nakon toga i Studij radiologije na kojem je imao prosjek ocjena 4,00.
- Nakon završenog školovanja Ćazim je odradio i svoj pripravnički staž u zagrebačkoj KB Sestre Milosrdnice te stekao uvjete za polaganje stručnog ispita kojeg je položio 10. srpnja prošle godine. Od tada pa do danas javljao se na svaki natječaj objavljen u njegovoj struci, ali bez uspjeha – objasnio je Kajtazi te ustvrdio da to dokazuje da se Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina ne poštuje. U državnim su službama, pojašnjava, zaposlena ukupno dva Roma. Ćazim Haliti se javljao na više natječaja u kliničkim bolnicama Rebro, Merkur, Dubrava i Sestre Milosrdnice, u Dječjoj bolnici u Klaićevoj ulici, ali u u Domu zdravlja Zagreb-Zapad. Nisu mu pomogle ni izvrsne preporuke ravnateljice Sestara Milosrdnica, ni mentora, ali ni pozivanje na odredbe Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina.
- Ljut sam i ogorčen. Mislio sam da ću biti primjer drugim mladim Romima, no ispada da se Romi ne trebaju školovati - kazao je Ćazim Haliti koji se isticao kao pozitivan primjer u Romskoj zajednici kako bi se ukazalo na nužnost školovanja.
- Umjesto da postane putokaz mladim Romima kako bi smanjio veliki postotak ranog napuštanja školovanja, koji je jedan od glavnih razloga visoke nezaposlenosti i socijalne isključenosti Roma u Hrvatskoj, Ćazim je danas samo još jedan od Roma evidentiran u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje i primjer da je ulaganje u obrazovanje nesigurna investicija s veoma nesigurnim rezultatom, čak i ako se radi o deficitarnom zanimanju kao što je ovo Ćazimovo – dodao je Kajtazi.
Sa sličnim se problemima susreo i Siniša Senad Jusić koji se pri pokušaju zapošljavanja u zagrebačkoj gradskoj upravi susreo s pitanjima na koja je nemoguće točno ili netočno odgovoriti, poput "što mislite o našem odboru".
- Takvo testiranje kandidata omogućuje zapošljavanje onih s vezama i diskvalifikaciju svih drugih. Glavni je problem bio kad su doznali za moje srednje ime Senad – tvrdi Jusić. Danas saborski zastupnik Kajtazi također je u svojoj prošlosti nailazio na slične probleme.
- Ja sam jedini saborski zastupnik koji je 20 godina bio na burzi i ušao u Sabor direktno sa Zavoda za zapošljavanje – zaključio je Kajtazi zapitavši se, ako na tržištu rada nema za visokoobrazovane poput Ćazima Halitija, kakvu poruku šalju ostalim Romima koji se školuju.
>>Polaznicima romske nacionalne manjine uručene svjedodžbe
>>Veljko Kajtazi: Osobno ću tražiti ostavku načelnika Škabrnje
dovest cu mu ja sutra 100 visoko obrazovanih hrvata koji ne mogu naci posao. kao da je neki problem naci takve u rvackoj