Stanovnici Podravine, Slavonije i Zagrebačke županije muku muče s najezdom azijskih bubamara kojih je sve više. Žute, crvene i crne božje ovčice, koje prema narodnom vjerovanju donose sreću, uvlače se u stanove, kuće i vikendice, a borbu s njima vode i u susjednoj Bosni i Hercegovini, ali i Srbiji.
Azijske ili harlekinske božje ovčice u Europu su iz Azije uvezene prije više desetaka godina, i to ponajviše u Belgiju i Nizozemsku kako bi umjesto pesticida na prirodan način ubijale biljne uši u plastenicima i staklenicima jer svaka bubamara, tvrdi se, jede i 200 biljnih ušiju na dan.
Izmaknule kontroli
Na našem su području prvi put azijske bubamare uočene prije više od tri godine, nisu opasne za ljude, ali su toliko agresivne da su prijetnja domaćim bubamarama jer jedu njihove ličinke. Stručnjaci još nemaju pravi odgovor zašto se invazija svakih nekoliko godina događa u različitim zemljama Europe. Doznajemo da je, nakon što su uvezene, njihov broj izmaknuo kontroli te su, ovisno o vremenskim prilikama, sve češća pojava diljem Europe. Kako se uvlače u stambene objekte i teško ih se riješiti, stručnjaci savjetuju da ih se ne ubija jer reagiraju obrambeno ispuštajući tekućinu koja je, kad je riječ o velikom broju bubamara, neugodna mirisa i teško ju je ukloniti, već predlažu da ih se pažljivo pokupi i odnese ne drugo mjesto. No problem je što se božje ovčice stalno vraćaju.
Invazivna vrsta
Budući da su invazivna vrsta i velik problem u Europskoj uniji, rade se projekti kojima će se pokušati smanjiti njihova populacija i daljnja invazija.