Sezona u Himalaji

Korejka prva na svih 14 vrhova, a suparnica zahtijeva provjeru

Foto: Razni izvori
Zene Himalaja (1)
Foto: Razni izvori
Zene Himalaja (1)
Foto: Razni izvori
Zene Himalaja (1)
Foto: Razni izvori
Zene Himalaja (1)
Foto: Razni izvori
Zene Himalaja (1)
Foto: Razni izvori
Zene Himalaja (1)
Foto: Razni izvori
Zene Himalaja (1)
Foto: Razni izvori
Zene Himalaja (1)
Foto: Razni izvori
Zene Himalaja (1)
Foto: Razni izvori
Zene Himalaja (1)
Foto: Razni izvori
Zene Himalaja (1)
Foto: Razni izvori
Zene Himalaja (1)
28.04.2010.
u 22:01
Sumnja u uspješan lanjski uspon ovogodišnje slavljenice Oh Eun-sun utemeljene su, a u njega je javno posumnjao i legendarni korejski penjač Huh Young-ho
Pogledaj originalni članak

Korejci su u utorak prikovani uz televizore pratili izravan prijenos s visine od 8091 metar, himalajskog vrha Anapurne. Ne događa se svaki dan da se zastaje i skamenjeno bulji u ekrane televizora u prodavaonicama. Na deseti najviši svjetski vrh penjala se, popela i razvila državnu zastavu Južnokorejka Oh Eun-sun. Postala je prva žena koja je osvojila svih 14 vrhova viših od 8000 metara! Naslovnice svih korejskih novina u srijedu bile su je pune!

Jučer je rekord Oh Eun-sun osporila njezina sportska protivnica iz Španjolske Edurne Pasaban. Do proljetos se i ona popela na 13 najviših vrhova, a kako sezona uspona na osamtisućnjake pada u posljednja dva tjedna svibnja, po svoj četrnaesti još nije krenula iz Katmandua. Sazvala je novinare.

– Oh Eun-sun lani se nije popela na Kančendžungu (8586 m), treći najviši vrh svijeta. Njezini Šerpe i službena fotografija s vrha to dokazuju – tvrdi Edurne Pasaban.
Dokaz? Taj je vrh posve prekriven snijegom, a Oh Eun-sun je, po trijumfalnoj fotografiji, morala stajati znatno niže jer je uz ogoljelu stijenu.

S takvim gledanjem suglasan je čak i Korejkin sunarodnjak, slavni veteran Himalaja 56-godišnji Huh Young-ho s mnogo uspona na osamtisućnjake među kojima je uspon na Everest jednim, a spust drugim smjerom. Još lane se u razgovoru za radio čudio kojom se Oh popela na Kančendžungu. "Sama je rekla da su se ona i Šerpa zadnjih 500 metara penjali bez dopunskoga kisika oko tri i pol sata po lošem vremenu. Taj je tempo nemoguć za živoga čovjeka osim za 'superženu'. Bez kisika, pa čak i s njime, bio bi to svjetski brzinski rekord", rekao je Huh Young-ho koji se također popeo na treći najviši vrh na svijetu. Preporučio joj je da se popne još jednom i tako rasprši sve sumnje.

To joj, očigledno, nije bila namjera, kada je na Anapurnu po nepovoljnom vremenu krenula mjesec dana prije svih drugih ekspedicija s jedinim ciljem da zbirku od 14 vrhova popuni upravo toliko vremena prije suparnica. Ako takvo ponašanje i jest uobičajeno u nekim drugim sportovima, u Himalajizmu se njeguje druga vrsta viteštva i drugi su običaji, ponajprije zato jer svi koji se na planine penje najprije na kocku stavljaju svoje živote. Većina događaja široj javnosti ostaje gotovo nepoznata, nego se, mimo mjerila u svijetu koji ne poznaje reklamu, novac i beskrupuloznost presizanja za prestižem, postupa drukčije. A onda se kolegi, ako je postigao bolje i više, makar za dlaku, iskreno čestita. Oh Eun-sun očigledno nije baš stavljala na prvo mjesto odnose među supenjačima, nego je prednost dala TV spektaklu.

I prije se lagalo o uspješnim usponima. Za razliku od drugih područja čovjekova djelovanja, u Himalaji se laž može razotkriti. Ondje je uvijek bio netko prije. Točno se zna što se i pod kojim kutem vidi s kojega vrha. Kakvi su bili uvjeti koje godine. Oni koji imaju nesreću da, često u dramatičnim uvjetima, uspjeh svog života učine po lošem vremenu, kada se to ne može dokazivati snimkom panorame s vrha, pronalaze razne načine da to dokažu: ostave u snijegu kapsulu s kakvim osobnim predmetom, slikaju se pored kakvog karakterističnog i nezamjenjivog oblika. I penju se ponovno.

Jedini stvarni autoritet koji priznaju svi u Himalaji je Amerikanka Elizabeth Hawley (86) kroničarka je himalajskih uspona. Od 1960., otkako je ondje doputovala sa svojom VW bubom, živi u Katmanduu, radila je kao dopisnica svjetskh agencija, a i dandanas vodi statistike. Svatko tko je išta uradio u Himalaji dolazi je izvijestiti o pojedinostima i, radi toga jer se svi koriste njenim arhivama, što detaljnije opisati sve okolnosti uspona koje ponekad znaju biti sporne, ne samo zbog uspjeha, nego i zbog pogibija. Time je Elizabeth Hawley i jedini vjerodostojan arbitar u sličnim sporovima, iako sama nikad nije posjetila himalajske predjele Nepala.
Ona tvrdi da Španjolkine argumente vrijedi razmotriti. Za sada u svojim podacima uz Korejkin lanjski uspon drži oznaku “dvojbeno” te očekuje da će po povratku ekspedicije s Anapurne dobiti odgovore na neka pitanja.

Ako poslije povratka Oh Eun-sun i razgovora s njom oznaku "dvojbeno" nad lanjskim usponom zamijeni s “nepriznato”, nove izglede za naslov imaju, uz Edurne Pasaban, još Gerlinde Kaltenbrunner iz Austrije i Nives Meroi iz Italije.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

LE
Leona22
00:27 29.04.2010.

Uh!