Gorske službe spašavanja u BiH prepuštene same sebi

Koriste vlastitu opremu, a helikopter posuđuju od vojske i policije

Foto: import
Koriste vlastitu opremu, a helikopter posuđuju od vojske i policije
19.01.2006.
u 19:05
Pogledaj originalni članak

SARAJEVO - Ako zapadnu u bilo kakve neprilike obilazeći bh planine inozemni turisti isključivo će ovisiti od pomoći gorskih službi spašavanja koje djeluju na dobrovoljnoj osnovi. Za razliku od većine europskih zemalja, gorske službe spašavanja u BiH postoje isključivo zahvaljujući entuzijazmu ovdašnjih planinara i zaljubljenika u prirodu.

Upravo o njihovoj spremnosti ovisili bi životi planinara u nesrećama, poput one na Velebitu prije nekoliko dana. Diljem Federacije BiH djeluje nekoliko gorskih službi spašavanja, utemeljenih na inicijativu ljubitelja planina, koji su i te kako svjesni na kakve se sve opasnosti može naići pri planinarenju.

Tako su gorske službe spašavanja organizirane na područjima u kojima je prisutan planinski turizam. Zajednički su svim tim službama volonterski rad i slaba ili nikakva financijska i druga pomoć općinskih ili kantonalnih vlasti, koja bi im pomogla da prerastu u respektabilne službe, spremne da, osim ljudstvom, i opremom spremno odgovore pozivima u pomoć. Uglavnom su te službe registrirane kao udruge građana i djeluju pri Planinarskom savezu BiH.

Tako Gorska služba spašavanja u Sarajevu ima oko 50 dobrovoljaca i djeluje na području glavnog bh grada, ali, ovisno o potrebi, i šire. Predsjednik te službe Muhamed Šišić kaže da su tijekom 2005. godine imali 35 intervencija i da ih je većina bila uspješnih, ali da je bilo i onih u kojima su tek morali pomoći pri izvlačenju tijela stradalih. No, osim dobrom voljom, članovi te službe ne mogu se pohvaliti da su im akcije praćenje financijskom potporom rada Službe ili nabavom potrebne opreme. 

 Status Službe je neriješen, oprema stara i vlasništvo je ljudi angažiranih u službi, dakle, nitko nam je nije kupio. Uprava Grada nas financira godišnje s nekih osam do deset tisuća KM, Kanton Sarajevo nam, s vremena na vrijeme, odobri pomoć od nekoliko stotina maraka. Raspolažemo starim džipom koji je donacija "Liječnika bez granica" i to je sve što imamo. Kad nam zatreba helikopter zovemo u pomoć Vojsku i MUP. Prostorije Službe su u mome domu i to vam dovoljno govori koliko se ozbiljno razmišlja o nama  kaže predsjednik sarajevskih spasilaca Muhamed Šišić.

Pogledajte na vecernji.hr