uobičajen meteor

Korlević: To je kao da je borbeni avion probio zvučni zid

Foto: 'Zarko Basic/PIXSELL'
'22.11.2010., Zagreb - Hotel Internacional, proglasenje pobjednika natjecaja Vip Eureka Dubravka Jusic, Korado Korlevic. Photo: Zarko Basic/PIXSELL'
Foto: Reuters/PIXSELL
zemlja
Foto: 'Davor Puklavec/PIXSELL'
'SPECIJAL TEHNO 26.11.2012., Zagreb - Znanstvenik Ante Radonic ispred planetarija u Tehnickom muzeju. Photo: Davor Puklavec/PIXSELL'
15.02.2013.
u 21:58
Posljednji sličan udar dogodio se 2008. godine na području Afrike. Ono po čemu će pad meteora na jugu Rusije biti upamćen jest mnoštvo pogrešnih informacija
Pogledaj originalni članak

Udar meteora je fenomen, ali ne sa znanstvene točke gledišta, već imajući na umu koliko je netočnih informacija u kratko vrijeme obišlo svijet, smatra voditelj zvjezdarnice u Višnjanu profesor Korado Korlević.

– Ovakav događaj je spektakularan, ali nije neuobičajen. To se događa nekoliko puta na godinu diljem cijelog planeta, ali rijetko kada na naseljenom području i upravo je zbog toga postao vijest dana. Sve se zbivalo po danu i ljudi su kroz prozore gledali što se na nebu zbiva. Kada je došlo do zračnog udara, sasulo im se staklo u lice i to je jedini razlog velikog broja ozlijeđenih – kaže prof. Korlević.

Je li od kamena ili metala?

Kako tvrdi, ista bi se stvar dogodila i da je nad gradom nadletio borbeni avion probijajući u tom trenutku zvučni zid.

– Nitko nije stradao od udara meteora, stradao je zbog tankih stakala. Čak je i krov na tvornici koji se srušio pao jer je zgrada bila loše zidana – kaže Korlević napominjući da je sam meteor bio prilično bezopasan, ali vrlo zanimljiv s astronomskog gledišta.

– Sada treba pronaći ostatke meteora i vidjeti od čega je građen. Prema fotografijama i snimkama njegovih tragova teško je odrediti njegov sastav. Bijeli dim sugerira se sastoji od kamena, no njegov smjer penetracije i dubina govore da je bio od metala. U svakom slučaju, bit će zanimljivo vidjeti kakvo je ovo tijelo doista bilo – kaže prof. Korlević.

Slično razmišlja i poznati astronom Ante Radonić, voditelj planetarija Tehničkog muzeja u Zagrebu. Prema njegovim riječima radi se o malom asteroidu promjera nekoliko metara.

– Eksplozija koja se čula dogodila se na visini od oko 10 tisuća metara, a stakla je po okolici porazbijao udarni val. Dijelovi ovog meteora nikoga nisu ozlijedili – kaže Radonić. Nije čudo da je udar došao nenajavljeno. Ovako mala nebeska tijela se ne prate niti ih je lako detektirati.

Većina ih završi u oceanu

– Nerijetko između prvog opažanja ovakvog meteora i njegova ulaska u atmosferu prođe nekoliko sekundi ili eventualno nekoliko sati. To se događa relativno često, svake godine po nekoliko većih meteora padne na Zemlju, no većina njih završi nad oceanima ili nad pustinjom pa ti događaji i ne budu zabilježeni. Prošli je put sličan meteor otkriven 2008. godine i to dan prije negoli je pao na pustinju u Sudanu. Pokušalo se organizirati njegovo snimanje sa Zemlje, no vremena je bilo premalo. Na kraju je ovaj meteor samo snimljen iz jednog putničkog zrakoplova koji je u to vrijeme prolazio u blizini – kaže Radonić. I on upozorava na cijeli niz dezinformacija koje su se pojavile neposredno nakon događaja u Čeljabinsku, a jedna od najočitijih je i tvrdnja da je ruska vojska gađala meteor prije nego je pao na Zemlju.

– To zasigurno nije točno i to iz dva razloga. Prvo, radi se o izuzetno malom cilju, i drugo, za gađanje ovakvog nebeskog tijela nema nikakva razloga. Većina meteora sagori već pri prolasku kroz atmosferu i ne naprave nikakvu štetu. Stoga bi ovakva akcija vojske bila ne samo izuzetno teško izvediva nego i nepotrebna – kaže Radonić. I pored štete koju je meteor, odnosno zračni udar uzrokovan eksplozijom nanio objektima na području čeljabinske oblasti, brojni će Rusi s tog područja profitirati od ovog događaja. Može se očekivati da će uskoro krenuti “lov” na ostatke meteorita kako bi ih se prodalo zaljubljenicima u astronomiju.

– Prodaja meteorita u Rusiji je zabranjena, ali ovo nalikuje na zlatnu groznicu i zasigurno će svatko pokušati zaraditi – kaže Korlević.

>>Kiša meteora u Rusiji: 1200 ozlijeđenih, među njima i 159 djece

>>Možemo odahnuti! Asteroid je bezbolno prošao pokraj Zemlje

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

YU
yututu
23:54 15.02.2013.

Django - profesor je samo dao analogiju tog dogđaja, jasno da je taj zvučni udar kod asteroida jači, jer je udarna površina veća - nema aerodinamične linije

YU
yututu
22:22 15.02.2013.

Naravoučenije - ne promatrati asteroide kod zatvorenog prozora, već ili otvori prozor ili se skloni dalje od prozora i NE gledaj ga !....

YU
yututu
23:20 15.02.2013.

Naravoučenije 2 - kod pojave asteroida na nebu, smjesta svi otvorite prozore, ma kolika vam bila zima !