Gladne ptice

Kormorani iz Mađarske pojeli im pastrve

Foto: 'Vjeran Zganec-Rogulja/PIXSELL'
Kormorani iz Mađarske pojeli im pastrve
02.03.2012.
u 15:45
– Kad se kormorani zalete u vodu, grabe sve što je kraće od 40 centimetara. I kad su siti, love ribu koju onda ostave da trune! – kaže ribočuvar Mario Fundak
Pogledaj originalni članak

Prvog dana ožujka počela je ribolovna sezona koju su donjomeđimurski ribiči dočekali snuždenih lica. Kormorani ili veliki vranci (phalacrocorax carbo), koji nisu mogli do hrane u zamrznutim jezerima poput Balatona u Mađarskoj, doselili su se u Međimurje i desetkovali slatkovodne ribe.

– To su bili pravi pokolji! Kad se kormorani zalete u vodu, grabe sve što je kraće od 40 centimetara. I kad su siti, love ribu koju onda ostave da trune. Katastrofa! – kaže ribočuvar Mario Fundak iz Svete Marije. Pokazuje dio potoka koji ribiči nazivaju potkova, u kojem se ribe skupljaju. Sad se tamo može vidjeti ostatak ostataka nekad bogatog ribljeg fonda. Ribiči se godinama ponose uzgojem pastrva u salmonidnoj vodi. To je, kažu, raj za tu cijenjenu vrstu ribe koja obitava samo u čistoj i bistroj protočnoj vodi. Za uzgoj pastrva u Međimurju doznali su i u Austriji, Njemačkoj, Bosni i Hercegovini, pa čak i Engleskoj, odakle dolaze ribolovci koji kupuju ribolovne dozvole. 

– U borbi protiv kormorana nemoćni smo jer ta je ptica strogo zaštićena. Probali smo ih tjerati petardama, ali vrate se. Preko kanala postavljamo i trake, no kad slijeću potrgaju ih nogama i krilima – kaže Antun Kedmenec, tajnik ŠRD-a Klen. Ribiči kažu da bi najbolje rješenje bilo da država dopusti kontrolirani odstrel kormorana kojih je, smatraju, previše. Dolijeću u kasnu jesen i tu ostaju do kraja veljače. Svake godine ribiči vodu poribljavaju sa 300 do 500 kilograma potočne pastrve, a zbog proždrljivih ptica, računaju, ostaju bez 2000 do 3000 kilograma ribe. Kormorane su Nizozemci u 17. stoljeću uvezli iz Kine radi lova na ribe. Stručnjaci ističu da veliki vranci nisu autohtona vrsta ptice u Hrvatskoj, a nemaju ni prirodnog neprijatelja. Dnevno pojedu i do pola kilograma ribe, odnosno više od 140 kilograma na godinu.

Ekolozi uzvraćaju da se kormorani ponašaju kao i ostale životinje u prirodi. Nagon ih tjera da hranu traže tamo gdje im je najdostupnija, a u poribljavanim potocima ona im se nudi – na pladnju.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

KR
Kronika
12:45 03.03.2012.

Je bormeš imate prav. Ja sam videl neki dan jednog kormorana imel je mađarsku registraciju. I kak je prefrigan, del si je onu z EU oznakom. To Mađari namjerno treniraju kormorane za našu Muru i Dravu. Em vu Mađarskoj nesmiju kormorani loviti ribe, to je uređene EU.