Kad je pred neki dan, nakon područnoga summita u Brdu na koji srbijanski predsjednik Boris Tadić nije došao, predsjednik Ivo Josipović ručao s velposlancima zemalja članica EU, rekao im je, kaže, da će se vrlo uskoro sastati s Tadićem.
- To nije moguće. Da se sastanete, obojica biste dobili Nobelovu nagradu za mir! – uzvratio mu je, prema Josipovićevim riječima, jedan od veleposlanika. Obojica su se, međutim, protekloga tjedna iznenadno sastala u Opatiji, a u subotu su bili glavne zvijezde na Brussels Forumu, sastanku vodećih svjetskih dužnosnika, gospodarstvenika i analitičara, koji se već peti put održava u Bruxellesu. Obojica su sudjelovala na panelu “Balkan 2010.”, na kojemu je Josipović gore spomenutu anegdotu i ispričao.
- Pogledajte samo koliki je to napredak! – rekao je panelist američki senator George Voinovich, pokazavši na Josipovića i Tadića: - U devedesetima smo imali Miloševića, Izetbegovića i Tuđmana. Tada su balkanski vođe surađivali u podjeli BiH, a danas surađuju na njezinu očuvanju. Sve zemlje u području trebaju se uključiti u EU; znam da su ljudi umorni od proširenja, ali taj se posao mora završiti – rekao je Voinovich.
Europski povjerenik za proširenje Štefan Füle naglasio je da “zamor proširenjem treba izbrisati iz riječnika”.
- Postupak proširenja postao je vrlo tehnički, pa je kao takav ispao iz središta pozornosti. Ovakvi vođe (kao Josipović i Tadić, op. a.) vraćaju proširenje ponovno na scenu - dometnuo je Füle.
- Ako Hrvatska i Srbija ovako surađuju, posve je nemoguće da ikoji dio toga područja ponovno potone u rat – rekao je analitičar Misha Glenny, dodavši, međutim, da sve zemje u području dijele i neugodnu osobinu da su se organizirani zločinci iz ratnoga razdoblja oganizirali u političke stranke, s interesom da zaštite plijena. Josipović je na to istaknuo policijsku suradnju Hrvatske i Srbije, te sporazume o izručenju i izvršavanju kazna s BiH “kakve ćemo, nadam se, uskoro potpisati i sa Srbijom”.
Tadić je posebno istaknuo zajedničku borbu protiv krijumčarenja droge “čime pomažemo i sigurnosti Europe”.
- Srbijanski i hrvatski obaviještajci na tome jako dobro surađuju i prvi put iz našega područja izvozimo sigurnost u Europu – naglasio je Tadić. Voinovich je Josipovićeve i Tadićeve riječi podupro tvrdnjom da u progonu krijumčara dvije zemlje dobro surađuju i s američkim agencijama.
- Time daju primjer i zemljama članicama EU! – upozorio je Voinovich.
Kada je, pak, riječ o uzajamnome povlačenju tužba za genocid pred Međunarodnim kaznenim sudom u Den Haagu, Josipović je rekao da su “glasila to pogrješno protumačila kao nešto što će se dogoditi sutra”.
- To će se dogoditi tek na kraju postupka. Vlada i ja u tome se ne razlikujemo, riječ je o vrlo osjetljivome pitanju. No, kada se riješe teškoće zbog kojih je tužba podignuta, ona će postati besmislena – rekao je Jospipović, a Tadić potvrdio.
Usporedivši sadašnju suradnju Hrvatske i Srbije s onom Francuske i Njemačke nakon drugoga svjetskoga rata, postavilo se i pitanje “što će Hrvatskoj i Srbiji biti ugljen i čelik”?
Američki diplomat John Kornblum, jedan od arhitekata Daytonskoga sporazuma, smatra da to treba biti BiH.
- U Daytonu smo mislili da će taj sporazum trajati dvije-tri godine, a i dalje je na snazi – istaknuo je Kornblum, koji smatra da BiH treba postaviti na suvremene temelje.
- Surađujući u dobrome duhu, moramo u BiH promicati europske vrijednosti i snošljivost. Ne možemo nametnuti rješenje, ali ga možemo olakšati. Treba uspostaviti državu koja djeluje i koja mora biti društvo triju ravnopravnih naroda i ravnopravnih pojedinaca. Na tome treba utemeljiti buduće ustavno rješenje. No, treba nam vremena. Već smo razgovaramo o tome s bosanskohercegovačkim Hrvatima. Moramo pomoći poboljšati životne uvjete da se ljudi, posebice mladi, ne iseljavaju iz BiH, koja više nije bojno polje, ali mora postati polje suradnje – rekao je Josipović. Tadić je dodao da “ni Srbija ni Hrvatska neće podupirati separatistička nagnuća”.
- Sljedeći tjedan Skupština Srbije usvojit će rezoluciju o Srebrenici, a na ovogodišnju obljetnicu poklonit ću se žrtvama tamošnjega zločina – napomenuo je Tadić. Bivši ministar vanjskih poslova negdašnje SiCG Goran Svilanović rekao je da bi i srpski i hrvatski vođe morali napraviti i dodatni iskorak, te, osim pripadnicima svojih naroda u BiH, pomagati i surađivati i s Bošnjacima.
- Vodstvo je bila ključna riječ prethodnoga razdoblja; nova je ključna riječ partnerstvo – zaključio je Josipović.
Obojica su državnika na kraju rasprave pozdravljena daleko najdužim i najglasnijim pljeskom na Brussels Forumu.
profffff,..dobro pitanje ??..-:))