Ministarstvo zdravlja "izmjerilo" je učinak rada specijalista u bolnicama, a prvi rezultati obrađeni su za anesteziologe i gastroenterologe. Ti podaci kažu da su u najvećim hrvatskim bolnicama anesteziolozi lani u prosjeku obavili 389 anestezija, što je brojka dobivena kao srednja vrijednost i mjerilo za količinu obavljenog posla pojedinog anesteziologa.
Upitni kriteriji mjerenja
Prema toj računici Ministarstva, u zagrebačkoj Vinogradskoj bolnici rade više od prosjeka, a u KB-u Dubrava manje od prosječnih 389 anestezija. Ista je analiza napravljena i za učinak specijalista gastroenterologije, iz koje se može iščitati kako, primjerice, gastroenterolozi na Rebru rade ispod prosjeka, dok u KB-u Dubrava premašuju prosječan broj pregleda u prošloj godini. Na tim će podacima zdravstvena vlast temeljiti svoje odluke o pitanju kadrova i organizaciji rada u bolnicama. No, istovremeno struka upozorava na manjkavost ovakvog mjerenja rada.
– Ako u salu uđem s pacijentom u 8 i izađem u 15 sati, znači li to da nisam ništa radila? U našem poslu možeš imati jednog pacijenta koji je toliko težak da si u operacijskoj dvorani cijeli dan. Ovakvo je ocjenjivanje paušalno jer nije bitan broj anestezija ni broj aparata, nego težina samih bolesnika. Trebaju mjeriti rad kroz prizmu pacijenata, a ne kroz broj aparata – komentirala je dr. Ada Barić, anesteziologinja u KB-u Dubrava, koju smo u toj bolnici zatekli između dviju operacija. Ova liječnica, inače dopredsjednica Hrvatske udruge bolničkih liječnika, upozorava i na činjenicu da radno vrijeme anesteziologa nije definirano ni unificirano na razini sustava. U nekim bolnicama imaju rad organiziran od 8 do 16 sati.
– Tamo gdje ljudi rade u smjenama, automatski nedostaje liječnika, a još za vrijeme godišnjih odmora, i sigurno se ne može govoriti o jednakom kapacitetu. Kako se tada mjeri rad? Činjenica je da liječnik u Hrvatskoj u prosjeku ima 250 prekovremenih sati, a maksimalno je dopušteno 180 – poručuje dr. Barić.
Nove specijalizacije
Uz broj obavljenih pregleda i anestezija, zaključak je analiza i da ovih specijalista – ima dovoljno. I suprotan je upozorenjima liječnika o manjku kadra, a dr. Dragan Korolija Marinić, pomoćnik ministra zdravlja, objašnjava ga činjenicom da je specijalista dovoljno, no da postoji razlika u pojedinim bolnicama.
– Razlike su i u iskorištenosti opreme i broju obavljenih pregleda pa je na upravama bolnica da poboljšaju radne procese, a Ministarstvu su ti podaci temelj za odluke o novim specijalizacijama – komentirao je Korolija. Kako će se utvrditi da li u nekoj bolnici liječnik ne radi svoj posao ili nema pacijenata "potrebnih" za prosječan broj pregleda, dr. Korolija kaže da će odgovor dati fakture.
>>Varga nagradio 10 najvrednijih liječnika, za one najgore najavio kazne
Da ti nešto Doco radiš, ne bi imao vremena laprdati i štititi svoh ministra. Marš iz guze, ne viri!!!!!!!!!!!!!!!!!!!