Popis država i tvrtki koje su 90-ih kršile embargo

KOS je znao za oružje iz Mađarske

Foto: import
KOS je znao za oružje iz Mađarske
19.10.2006.
u 20:13
Pogledaj originalni članak

Iako su početkom devedesetih njihove države, kao stalne članice Vijeća sigurnosti UN-a, uvele embargo na uvoz naoružanja i vojne opreme u Jugoslaviju, koja se tada raspadala, britanske, francuske i ruske tvrtke taj su embargo najviše i kršile.

Velike kolčine
Rusija, Francuska i Velika Britanija, na temelju podataka koje su tada prikupljali obavještajci KOS-a, označene su kao države iz kojih se u Hrvatsku uvozi najveća količina oružja i opreme, o čemu su obaviješteni njihovi diplomatsko-konzularni uredi u Beogradu. Prema podacima KOS-a iz Velike Britanije u Hrvatsku se preko zračne luke u Klagenfurtu ratnih devedesetih uvozila velika količina naoružanja i sofisticirane vojne opreme za prisluškivanje postrojbi JNA. Za razliku od ostalih država koje su navedene kao prekršitelji embarga, tvrtke iz Engleske preko kojih je organiziran cijeli posao nisu označene imenima, nego šiframa.

Iako Francusku obavještajci KOS-a spominju kao državu iz koje se uvozilo naoružanje, nema imena tvrtki preko kojih je posao realiziran. Samo se spominju kamioni njemačkih, francuskih i zagrebačkih registarskih oznaka koji su iz Nancyja na sjeveru Francuske, preko Njemačke, Austrije, Slovenije ili Mađarske, u nekoliko navrata prevezli veću količinu oružja u Hrvatsku.

Koristeći se KOS-ovom dokumentacijom, kojom se u sastavljanju optužnica protiv hrvatskih generala koristio i Savo Štrbac, novoosnovana vlada tzv. SAO Krajine u Beogradu u svom je časopisu objavila imena država i tvrtki koje su, kako kažu, "uvozile vojnu opremu i naoružanje hrvatskim, slovenskim i muslimanskim separatistima". Na popisu, koji je ustupljen i haaškom tužiteljstvu, nalaze se imena gotovo tridesetak tvrtki koje su se bavile uvozom oružja u Hrvatsku kao i banaka preko kojih im je plaćano za obavljeni posao.

Sjedište u Beču
Prema popisu koji su napravili obavještajci KOS-a, najviše je takvih tvrtki bilo u Beču. Tvrtka Xandill International Ltd. coslautin sa sjedištem u Beču označena je kao najveća. Spominju se i tvrtke A.W.D.M, Industry enterprise, Meiz, Waffengrosshandel, Gebruder Scholler g.m. BG, Atlantic, DKS, Hurtenberg, Scorpion international service, Yandil international LTD Consulting, Eletric dai land.

Tvrtke koje su se bavile uvozom naoružanja i vojne opreme u Hrvatsku, prema podacima KOS-a, imale su sjedišta u Njemačkoj, primjerice berlinske tvrtke Rita Draksler, Faba i tvrtka s nepoznatim sjedištem pod imenom Franconia-jagd. Novac za njihove i usluge ostalih uplaćivani su preko računa Dresden banke AG i Deutsch banke. I Švicarska, iako neutralna, zbog tvrtke BXM sa sjedištem u Baselu, našla se na KOS-ovu popisu.

Pod krinkom
Mađarsko ministarstvo poljoprivrede navodi se kao organizator uvoza naoružanja u Hrvatsku, koje je pod krinkom humanitarne pomoći, a preko tvrtki Tehnical Foreing Trading CO i Univerzum SD iz Budimpešte, organiziralo prijevoz oružja. Za nabavu oružja u Nizozemskoj bila je zadužena tvrtka SWCO u Haagu, a u Češkoj i Poljskoj Ominipol-Trading Spol iz Praga i Dane, Osteday iz Varšave i Gdanjska. S podacima o kršenju embarga upoznat je tadašnji zamjenik zapovjednika Pete vojne oblasti general JNA Andrija Rašeta.

Imali smo informacije da se preko Mađarske i Slovenije u Hrvatsku dovlači velika količina naoružanja. Tada smo tražili da se zbog smirivanja stanja što prije spriječi taj uvoz. S tim su bili upoznati i predstavnici međunarodne zajednice, ali ipak se ilegalno uvozilo prisjeća se Rašeta.

Pogledajte na vecernji.hr