Turski NBA košarkaš Enes Kanter kritizirao je kinesku vladu i dao podršku “slobodi Tibeta” zbog čega je izazvao bijes kineskih cenzora i tamošnjih fanova koji su započeli bojkot njegova kluba. NBA liga još se jednom našla u središtu kontroverza u odnosu prema Kini, čije je tržište izrazito važno za poslovanje klubova. Ligi spočitavaju da je spremna kritizirati stanje u SAD-u, ali šuti o problemima u Kini.
Igrač Boston Celticsa Kanter na Twitteru je kineskog predsjednika Xi Jinpinga nazvao “brutalnim diktatorom” te je poručio kineskoj vladi: “Oslobodite Tibet!”
– Pod kineskom brutalnom vladavinom osnovna prava i slobode tibetanskog naroda ne postoje – rekao je Kanter.
Tibet je dio Kine, ali mnogi tamošnji stanovnici odriču Pekingu legitimitet. Kanter je turskog podrijetla i već ima iskustva s političkim porukama: zbog kritike turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdoğana već se suočio s prijetnjama smrću, a njegov se otac u Turskoj našao na sudu zbog političke optužnice.
Kineski fanovi NBA lige i njegova kluba Boston Celticsa sada su počeli bojkotirati utakmice. Prijenos sraza Bostona i New Yorka uklonjen je s internetske stranice Tencent. Fan-klub Bostona na društvenoj mreži Weibo jednostavno je prestao objavljivati ikakve vijesti ili upise o klubu i igračima, i to “zbog ponašanja koje podriva harmoniju nacija i dostojanstvo domovine”. Kinesko ministarstvo vanjskih poslova reklo je da Kanterove izjave ne vrijedi ni demantirati. NBA, s druge strane, nije komentirao slučaj.
No on je mnoge podsjetio na Daryla Moreya, koji je kao visoki dužnosnik Houston Rocketsa dao podršku prosvjednicima u Hong Kongu koji su 2019. prosvjedovali protiv Pekinga. Houston se u Kini suočio s lavinom bojkota te je NBA liga izrazila žaljenje zbog Moreyevih kritika Kine. Prema procjenama CNN-a, oko 10 posto od osam milijardi dolara godišnjega prihoda NBA liga stječe u Kini.
jel turčin rekao koju o indijancima u americi? nešto o palestincima, protiv izraelaca? dal se očitovao nešto o američkim zločinima u afganistanu? što on zna o tibetu? dal zna povijest tibeta, kako je usko povezana sa kinezima, kineskim carevima? dal može shvatiti narod koji se bacio na religiju, prestao se boriti za sebe, svoju samostalnost, da su tibetanci par puta kineze zvali u pomoć, da su malo bili pod mongolima, malo pod kinezima. govorimo o vremenu prije par stotina godina. o kakvoj okupaciji se tu govori? mi smo isto onda okupirali područje na kojem sad živimo? zašto ne govorimo o okupaciji havaja od strane amerikanaca? dal znaš na koji način je amerika došla do havaja? zašto ne govorimo o okupaciji svih pacifičkih otočića i atola, koje su ameri početkom 20 stoljeća okupirali, proglasili svojim... zašto ne govorimo o okupiranim mađarskim teritorijima, koje su susjedi, rumunji, 'jugosloveni', česi i slovaci, poljaci, uzeli? pola poljske, onaj zapadni dio, je povijesna stara njemačka. jel okupirano i to? sardinija? koji trenutak u povijesti ćemo uzeti kao referentni, sve nakon toga je okupacija? i kako daleko ići u povijest? samo do trena kad samo nama paše?