RECESIJA Kriza u automobilskoj industriji najveću pregradsku tvrtku bacila na koljena

Kostelpromet od 1. siječnja otpustio čak 148 radnika

12.02.2009.
u 17:52
Pogledaj originalni članak

Kriza je u Krapinsko-zagorskoj županiji izravno pogodila Kostelpromet, najveću pregradsku tvrtku koja radi naslone za glavu za automobilsku industriju i svoje proizvode isključivo izvozi.

Nekad perjanica hrvatskoga gospodarstva, tvrtka koja je tri godine zaredom dobivala Zlatnu kunu, triput je nagrađena Gazelom, danas je na koljenima. Kostelpromet bio je brzorastuća tvrtka, od 2003. do 2005. zabilježili su rast čak 657 posto i u listopadu 2008. imali su 371 djelatnika. Zbog krize se broj zaposlenih smanjio, samo danas čak za 148, pa ih je odsad u toj pregradskoj tvrtki samo 223.

Narudžbe upola manje
Narudžbe su im smanjene od 40 do 50 posto i uprava tvrtke u dogovoru s vlasnikom morala je pribjeći smanjenju ljudi. Prvi problemi javili su se još početkom studenoga prošle godine. Kriza se u početku najviše odrazila na japanska vozila, nissan micru i nissan note, koja se proizvode u Engleskoj.

Direktor Kostelprometa Marijan Hohnjec kazao nam je tada da je tamo tvrtka stala jer nije bilo narudžbi i radnici su 14 dana bili doma. Zbog toga su i u Kostelprometu radile samo dvije od sedam linija, a 40 ljudi bilo je doma 14 dana. Hohnjec je od samoga početka informirao sve radnike o situaciji, sve je bilo napravljeno dogovorno. Proizvodnju su preorijentirali na četiri dana u tjednu, a petak se pisao godišnji.

– Možemo neko vrijeme zadržati ljude na teret tvrtke, no ako procijenimo da će kriza dulje trajati, morat ćemo pribjeći i otpuštanjima, a otkaze će dobiti oni koji su u Kostelprometu na određeno vrijeme, oni koji su došli zadnji u tvrtku i gledat će se efikasnost u radu. No, nadamo se da do toga neće doći – rekao je tada za Večernji list direktor Hohnjec. Kriza je ipak došla, što potkrepljuju podaci da se broj novoregistriranih novih i rabljenih automobila u Hrvatskoj smanjio čak 40 posto.

Plaće pale 20 posto
Otpuštanja u Kostelprometu počela su poslije Nove godine i to tako što radnicima koji su bili zaposleni na određeno vrijeme ugovori nisu produljeni. Zbog izrazita smanjenja narudžbi na kraju siječnja otkaz je 30. siječnja dobilo čak 70 ljudi, s time da su raskinuti ugovori s djelatnicima zaposlenima na određeno iako im ugovor nije istekao. Sve unutarnje rezerve bile su iscrpljene i drugog rješenja očito nije bilo jer bi inače bio ugrožen opstanak tvrtke.

Direktor Kostelprometa, doznajemo, o svakom je koraku podrobno informirao djelatnike tako da radničkih prosvjeda nije bilo. Svi koji su ostali u Kostelprometu potpisali su anekse ugovorima o radu, kojima im je radni tjedan skraćen sa 40 na 32 sata. Samim tim, i plaća im je pala 20 posto, no plaće se još redovito isplaćuju. Marijan Hohnjec nije želio davati nikakve izjave za medije. Je li perjanica pregradskog, ali i hrvatskoga gospodarstva na koljenima, pokazat će vrijeme koje dolazi.

Potraje li kriza, jedini spas za Kostelpromet bio bi u preorijentiranju dijela proizvodnje. No, pitanje je ima li iscrpljeno hrvatsko gospodarstvo za to mogućnosti, a tržište interesa.


Ivanjko: Pokrenut ćemo nešto novo

– Kostelpromet je u teškoj situaciji. I naš strateški partner morao je otpustiti 300 radnika. Tijekom vikenda održat ćemo skupštinu i nadzorni odbor pa ću u ponedjeljak moći reći nešto konkretnije. Želimo očuvati Kostelpromet, brinemo se za radnike i možda u Kostelprometu pokrenemo nešto novo – kazao je danas slovenski suvlasnik tvrtke Šime Ivanjko.

Pogledajte na vecernji.hr