Vrgoračke jagode najbolje su na svijetu! Imaju intenzivan, pun okus, miris im je snažan i opojan, a boja savršeno crvena. Nije tamna, ni blijeda. Nije mat, već se svijetli. Ovako opisuju vrgorački uzgajivači jagoda svoj proizvod. U njihovoj dolini, kažu, zbog specifičnih mikroklimatskih uvjeta uspijevaju savršene jagode. Makedonske i španjolske jagode u usporedbi s vrgoračkima doimaju se poput plastičnih, ali trgovci čak i s takvim nekvalitetnim proizvodom varaju naivne kupce.
Inspekcija dolazi svako malo
– Berba vrgoračkih jagoda započela je prošle srijede, a prvi dan otkupa bio je u četvrtak. Unatoč tome, već 20 dana tržnice i trgovine preplavljene su jagodama sumnjive kvalitete, koje našima nisu ni sjena, a na njima piše „vrgoračke jagode“. Kradu nam brend i varaju kupce – žali se Drago Pervan iz Kokorića.
Vrgorčani su prve jagode zasadili prije 40 godina. Zaštitili su zemljopisno podrijetlo vrgoračke jagode, ali još se bore protiv krađe imena.
– Kako bismo spriječili varanje kupaca i neovlašteno korištenje našeg imena, preko udruge Vrgoračka jagoda naručujemo gajbe i ambalažu s našim logotipom i grbom grada Vrgorca. Nadali smo se da će to pomoći kupcima u prepoznavanju vrgoračke jagode, ali i nakupci koji ne otkupljuju vrgoračke jagode, koriste naše gajbe – žali se Tomislav Pervan, zvani Miće, predsjednik Mjesnog odbora Kokorića.
Uz poštivanje strogo određenih normi uzgoja i zaštite, Vrgorčani proizvode vrhunsku delikatesu.
– Nama inspekcije dolaze svako malo i kontroliraju uzgoj. Vode računa čime prskamo, koliko i u koje vrijeme. Tako i treba, ali zašto ne odu na tržnicu i kod nakupaca provjere jesu li te jagode predstavljene kao vrgoračke zaista kupljene od nekog OPG-a iz Vrgorca – pozivaju Drago i Tomislav Pervan.
Željko Pralija vrgorački je zet.
– Vlasnica OPG-a je moja supruga Ivana koja ih prodaje na splitskom pazaru, pomaže joj naša kći, a punac i punica su ovdje u Kokorićima i rade na oko 10.000 sadnica. Ja sam svima logistika – opisuje Pralija podjelu zadataka.
Uključene cijele obitelji
A da su zaista cijele obitelji uključene u proizvodnju, uvjerili smo se u Orahu. Pred kućom, za štandom s jagodama zatičemo Blagicu Rešetar. – Ja prodajem jagode, a trojica braće, Ivan, Goran i Ante, pomažu ocu Ivi i mami Gordani u polju. Posla ima puno i raditi moraju svi – kaže nam Blagica.
Posjetili smo i otkupnu stanicu Afrofructusa u Podprologu, najvećeg otkupljivača vrgoračkih jagoda.
– Cijena otkupa prvih vrgoračkih jagoda je 17 kuna po kilogramu pa bi kupac koji u dućanu plati jagode 10 kuna mogao i sam znati da nisu vrgoračke. Ovo je prva cijena, padat će, ali mi želimo i na ovaj način potaknuti i podržati proizvođače i njihovu udrugu – kaže nam Branko Rakić iz Agrofructusa.
Cijena je dobra, ali, primjerice, 2010. prve vrgoračke jagode otkupljivale su za 22 kune. Od tada je cijena repromaterijala skočila za 3 puta. Sve to, uz krađu brenda, dovelo je do toga da je broj uzgajivača vrgoračke jagode sa 160 pao na stotinjak. Država je na potezu. Treba uvesti red na tržištu.
Znači niš nije dobro osim jagoda iz Vrgorca koje su kako piše u tekstu prvi put posadili tek prije 40 godina? Jako volim jagode i jedem ih kad god mogu, a Vrgoračke jagode nisu niš posebno. U svijetu se godišnje proizvede oko 250 milijuna tona jagoda i jedino kaj valja je baš ovih 2-3 tisuće tona iz Vrgorca :)