Kolumna

Kratak je put do banana republike

Foto: LEAH MILLIS/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
FILE PHOTO: Supporters of U.S. President Donald Trump gather in Washington
Foto: EXPA/PIXSELL
ITA, Coronaviruskrise, Silvio Berlusconi Positiv getestet
Foto: SHANNON STAPLETON/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
FILE PHOTO: Supporters of U.S. President Donald Trump gather in Washington
10.01.2021.
u 08:38
Američki primjer s Trumpom potvrđuje i kako ne mora značiti da vlasnici poduzeća i poduzetnici mogu biti sposobni upravljati i državom.
Pogledaj originalni članak

Kakvu će sada SAD imati mogućnost spočitavati Putinu, Lukašenku, Xiju i drugima za nedemokratsko ponašanje nakon onoga što je Trump učinio američkoj demokraciji? Amerikancima će se jednostavno moći reći: “Vi ste imali Trumpa.”

Nešto slično svojedobno im je na predbacivanje o nepoštovanju ljudskih prava odgovorio sovjetski diktator Brežnjev rekavši: “A što vi radite crncima?” Trump je prije četiri godine ušao u Bijelu kuću uz sloganom “America first” (Amerika prva), a na kraju mandata zbog svoje je egocentričnosti najjaču državu na svijetu pretvorio u banana-republiku.

Američki primjer s Trumpom potvrđuje i kako ne mora značiti da vlasnici poduzeća i poduzetnici mogu biti sposobni upravljati i državom. Mogu biti dobri ministri gospodarstva, ali ne i šefovi država ili premijeri. To je u Italiji na početku svog prvog političkog mandata pokazao i Silvio Berlusconi. Čvrsti vlasnici tvrtki, kakav je bio Trump, naviknuti su sami donositi odluke, otpuštati, odnosno upravljati tvrtkom čvrstom rukom i nitko im ne smije prigovarati. Trump se ponašao kao da je vlasnik države, a prema suradnicima koje je otpuštao kako je htio kao prema onima u poduzeću koji kritiziraju neku odluku vlasnika. S državom to tako ne ide.

SAD će se teško izvući iz moralno-političke situacije (izraz koji su upotrebljavali komunisti u bivšoj Jugoslaviji) u koju ju je bacio Trump. Međutim, s trumpizmom nije gotovo. U svakoj državi postoje mali Trumpovi koji svojim obećanjima mogu začarati birače, jer u svakoj državi ima i građana koji se ponašaju kao da su u Mozartovu djelu “Čarobna frula”. Zato je najveća pogreška političara što napadaju populiste samo zato što su populisti.

Populizam se suzbija drukčijim ponudama, a ne napadima na njih jer se na taj način vrijeđa i njihove birače. I u Njemačkoj koja je bila u očajnom stanju poslije Prvog svjetskog rata pojavio se Adolf Hitler koji je govorio: “Ja mogu, ja mogu”, i ljudi su mu povjerovali. Čuvajte se zato političara koji govore “ja mogu”, i Trump je dokaz da oni donose bezvrijedne, pa čak i pogubne darove.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

RO
romobil
14:25 10.01.2021.

Bogatstvo i politička moć su blizanci...

AN
Antiteza
14:17 10.01.2021.

Država je jaka samo onoliko koliko je jaka i njena najslabija karika. Zato je biznismen uvjerljivo najnekvalificiranije zanimanje za vođenje države, i nogometaš drugoligaš je kvalificiraniji, bar je naučio biti timski igrač.

RO
Robert15
13:23 11.01.2021.

To su sranja,citav clanak. A tko je kao dobar za obnasat duznost predsjednika?? Doktor,mozda? Pljujete po covjeku a nemate pojma sta ce ovaj biden napravit americi. Ja od njega ocekujem da ameriku uvede u novi oruzani sukob,da amerikancima jos vise ogranici slobodu,a ekonomiju nema sanse da digne. Taj covjek je senilan,taj covjek obozava kinu i ne vidi nista lose u tome sto sva proizvodnja seli u kinu. Pametnom dosta.