I dok su učenici u Hrvatskoj u novu školsku godinu krenuli u ponedjeljak, 4. rujna, njihovi vršnjaci u Srbiji su u školske klupe sjeli u petak, 1. rujna. Prema informacijama, koje su objavljene u programu na hrvatskom jeziku na Radio televiziji Vojvodine, nastavu hrvatskom jeziku i pismu ove je školske godine počelo pohađati 35 prvašića, a u srednjim je školama 60 novoupisanih. Kako je rečeno na taj način i dalje oko 500 učenika pohađa nastavu cjelovite nastave na jeziku hrvatske manjine u Vojvodini.
Istaknuto je kako je broj prvašića dvostruko veći u odnosu na njihov broj u prošloj godini što se tumači boljom upisnom kampanjom i povoljnijim ozračjem nakon uključivanja političkih predstavnika Hrvata u Vladu Srbije. Podsjećamo da je predsjednik Demokratskog saveza Hrvata Vojvodine Tomislav Žigmanov od kraja prošle godine ministar u Vladi Srbije s čime su se neke stvari popravile ili pomaknule s mrtve točke. Treba znati i kako je Hrvatsko nacionalno vijeće, uz potporu institucija i organizacija iz Republike Hrvatske, učenicima na nastavi na hrvatskom jeziku i pismu osiguralo udžbenike i pokrivat će troškove prijevoza do škola.
VEZANI ČLANCI:
- Broj novoupisane djece i ukupan broj učenika hrvatske nastave važna je vijest jer je riječ o "ranjenoj zajednici". Još uvijek o nama postoje negativni stereotipi, ali napravljeni su ključni iskoraci. Prije godinu dana ušli smo u vlast i to je korak koji je pokazao da smo mi zajednica koja je sposobna sudjelovati u procesima donošenja odluka, lojalna i može pridonositi dobrobiti zemlje u kojoj živi – rekao je Žigmanov.
U sustavu obrazovanja na hrvatskom jeziku nalaze se dva vrtića u Subotici, četiri osnovne škole u istome gradu i jedna u Bačkom Monoštoru, pokraj Sombora, tri subotičke srednje škole – Gimnazija, Politehnička i Medicinska, a od 2019. i Lektorat za hrvatski jezik pri Filozofskom fakultetu u Novome Sadu. Izvan Subotice, u zapadnom Podunavlju i Srijemu, još oko 500 učenika prati predmet Hrvatski jezik s elementima nacionalne kulture. Cjelovita nastava na hrvatskom jeziku u Vojvodini, u subotičkim školama, održava se od 2002. godine.
Interesantno bi bilo čuti da li Penava hrvatsku nastavu u Srbiji odobrava ili ima isto mišljenje kao i za srpsku nastavu u Hrvatskoj....