Tisuću boca Cabernet sauvignona vinarije Tomšić iz Železne Gore krenulo je jučer na put dug 8600 kilometara, brodom prema Šangaju. Prvi je to izvoz vina nekog međimurskog vinara u Kinu.
- Velika je to čast jer smo dosad vino, ali u manjim količinama, izvozili u Austriju, Srbiju i Češku. Drago mi je što se Kinezima sviđaju naša vina, a koliko čujem, narudžbi bi moglo biti još - zadovoljno će Alojz Tomšić, koji sa suprugom Tatjanom vodi vinariju u kojoj je upravo Cabernet sauvignon jedno od najtraženijih vina.
"Kad sam vidio reakciju, sinula mi je ideja o izvozu u Kinu"
Kako je u biznisu potrebno i malo sreće, poklopilo se da su Tomšićeva vina kušali i kineski poslovni partneri Dmitra Maravića, međimurskog poduzetnika koji dolazi iz metaloprerađivačke branše.
- Ugostio sam ih u Međimurju i odveo da kušaju naša kvalitetna vina. Kad sam vidio reakciju, sinula mi je ideja o izvozu u Kinu. Kontaktirao sam Tomšića i eto, vino je na putu - kaže Maravić, vlasnik tvrtke Maring.
"Najveći problem su premale količine vina"
Taj povratnik iz Njemačke i Slovenije u Hrvatskoj je kao poduzetnik počeo proizvoditi razdjelnike za grijanje. Među državama u koje ih izvozi našla se i Kina. Često koristi priliku da na putovanja u Kinu odnese i nekoliko butelja. Rodila se i ideja o osnivanju zajedničke tvrtke za uvoz vina iz Hrvatske.
- Imam već narudžbe za 7000 boca. Najveći problem su premale količine vina ovdje u Međimurju. Zato i ta vina neće ići na police u samoposlugama - dodaje Maravić, koji planira u Međimurje dovesti i kineskog veleposlanika, a poslovnjake i bankare iz Kine pozvat će, veli, na jesen i u berbu grožđa.
I Tomšić je svjestan ograničenja u količini vina, pa zato cilja na tzv. butik prodaju. - Koliko vina imaš, toliko prodaš. Nama nije cilj globalno tržište jer radimo specijalizirana vina u manjim količinama - zaključuje.
>>'Ako za tri mjeseca država ne pomogne u obnovi, pogon selim prema Lici'