Međimurska vina

Krenulo prvih tisuću boca: Cabernet sauvignon plovi prema Šangaju

Foto: Vjeran Žganec-Rogulja/PIXSELL
Krenulo prvih tisuću boca: Cabernet sauvignon plovi prema Šangaju
01.07.2014.
u 14:15
Velika je to čast jer smo dosad vino, ali u manjim količinama, izvozili u Austriju, Srbiju i Češku. Drago mi je što se Kinezima sviđaju naša vina - kaže Alojz Tomšić
Pogledaj originalni članak

Tisuću boca Cabernet sauvignona vinarije Tomšić iz Železne Gore krenulo je jučer na put dug 8600 kilometara, brodom prema Šangaju. Prvi je to izvoz vina nekog međimurskog vinara u Kinu.

- Velika je to čast jer smo dosad vino, ali u manjim količinama, izvozili u Austriju, Srbiju i Češku. Drago mi je što se Kinezima sviđaju naša vina, a koliko čujem, narudžbi bi moglo biti još - zadovoljno će Alojz Tomšić, koji sa suprugom Tatjanom vodi vinariju u kojoj je upravo Cabernet sauvignon jedno od najtraženijih vina.

"Kad sam vidio reakciju, sinula mi je ideja o izvozu u Kinu"

Kako je u biznisu potrebno i malo sreće, poklopilo se da su Tomšićeva vina kušali i kineski poslovni partneri Dmitra Maravića, međimurskog poduzetnika koji dolazi iz metaloprerađivačke branše.

- Ugostio sam ih u Međimurju i odveo da kušaju naša kvalitetna vina. Kad sam vidio reakciju, sinula mi je ideja o izvozu u Kinu. Kontaktirao sam Tomšića i eto, vino je na putu - kaže Maravić, vlasnik tvrtke Maring.

"Najveći problem su premale količine vina"

Taj povratnik iz Njemačke i Slovenije u Hrvatskoj je kao poduzetnik počeo proizvoditi razdjelnike za grijanje. Među državama u koje ih izvozi našla se i Kina. Često koristi priliku da na putovanja u Kinu odnese i nekoliko butelja. Rodila se i ideja o osnivanju zajedničke tvrtke za uvoz vina iz Hrvatske.

Foto: Vjeran Žganec-Rogulja/PIXSELL

- Imam već narudžbe za 7000 boca. Najveći problem su premale količine vina ovdje u Međimurju. Zato i ta vina neće ići na police u samoposlugama - dodaje Maravić, koji planira u Međimurje dovesti i kineskog veleposlanika, a poslovnjake i bankare iz Kine pozvat će, veli, na jesen i u berbu grožđa.

I Tomšić je svjestan ograničenja u količini vina, pa zato cilja na tzv. butik prodaju. - Koliko vina imaš, toliko prodaš. Nama nije cilj globalno tržište jer radimo specijalizirana vina u manjim količinama - zaključuje.

>>'Ako za tri mjeseca država ne pomogne u obnovi, pogon selim prema Lici'

>>Peti mjesec rasta, ali nema oporavka

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.