EUROPOL

Krijumčari migranata u 2015. zaradili 3 do 6 milijarda eura

Foto: Reuters/PIXSELL
migranti
Foto: Reuters/PIXSELL
migranti
Foto: Reuters/PIXSELL
migranti
22.02.2016.
u 22:19
Oko 90 posto od više od milijuna migranata koji su u 2015. ilegalno ušli u Europu koristili su se "uslugom posredovanja"
Pogledaj originalni članak

Kriminalne krijumčarske mreže zaradile su u 2015. između 3 i 6 milijarda eura na krijumčarenju migranata, priopćio je danas Europol, upozorivši da bi se taj broj mogao udvostručiti, pa i utrostručiti, nastavi li se migracijska kriza dosadašnjim ritmom.

Oko 90 posto od više od milijuna migranata koji su u 2015. ilegalno ušli u Europu koristili su se "uslugom posredovanja", rekao je ravnatelj Europola Rob Wainwright na tiskovnoj konferenciji u Den Haagu, gdje je sjedište te organizacije, dodajući da su "usluge većinom pružale kriminalne skupine (...) koje su ostvarile veliku zaradu".

Iznoseći podatak o 3 do 6 milijarda eura koliko su zaradili krijumčari, Wainwright je rekao da će se "taj broj udvostručiti i utrostručiti ako se intenzitet sadašnje migrantske krize nastavi u ovoj godini". Desetci tisuća migranata već su ušli u Europu u 2016., dodao je.

Organizacija je zbog toga "uvrstila suzbijanje krijumčarenja u svoje glavne zadaće", rekao je u prigodi osnivanja odjela koji će njezinim članicama pomagati u razbijanju krijumčarskih mreža koje izvlače korist iz najgore migrantske krize u Europi od Drugog svjetskog rata.

Zadaća Europskog središta za suzbijanje krijumčarenja migranata (EMSC) je podupirati zemlje članice u otkrivanju i razbijanju krijumčarskih mreža, napose putem identifikacije i razmjene informacija.

Europol kaže da posjeduje informacije o gotovo 40.000 ljudi za koje se sumnja da su umiješani u krijumčarenje migranata. Osumnjičeni dolaze iz više od sto zemalja, uglavnom iz Bugarske, Egipta, Madžarske, Iraka, Kosova, Pakistana, Poljske, Rumunjske, Srbije, Sirije, Tunisa i Turske.

Europolov odjel EMSC usmjerit će svoje djelovanje na dva grada presudna za migrantsku krizu - Cataniju (u Italiji) i Pirej (u Grčkoj).

Po podatcima Europske agencije za vanjske granice (Frontex), 140.000 migranata je od početka 2016. ilegalno ušlo u Europu a čini se da priljev izbjeglica i migranata neće jenjati do kraja godine.

>> Europol: Nestalo 10.000 izbjegličke djece nakon dolaska u Europu!

>> Srpski dvojac krijumčario 26 migranata na granici Slovačke i Mađarske

OTVORILA DUŠU ZA VEČERNJI

Jelena Perčin: 'S prvim suprugom imam fenomenalan odnos, a Momo djecu 'na papiru' može viđati svaki drugi vikend'

– U trenutku kada su mediji dobili informaciju da smo se Momo i ja razveli, mi smo već godinu dana bili zapravo razvedeni. Tako da je sada već prošlo dvije godine otkad je svatko krenuo svojim putem. Svojoj djeci nikada nisam rekla: "Vaši mama i tata više se ne vole." To mi je grozno! Uvijek sam im objašnjavala da volim njihovog tatu, ali da više nismo zaljubljeni – između ostalog, kazala je glumica Jelena Perčin u velikom intervjuu za Večernji list.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

SE
Sejo
00:24 23.02.2016.

kako EUROPOL to zna ,zato sto su oni ucestvovali u oranizaciji tih izbjeglica.

OK
okus
08:47 23.02.2016.

Zato ih i lifraju.