EUROPSKE TEME

Kriza EU i hrvatske nedoumice

15.09.2005.
u 14:59
Pogledaj originalni članak

Europska unija je u krizi. Francuzi i Nizozemci odbili su Europski ustav. Češki predsjednik Klaus zauzima se za ukidanje EU i stvaranje organizacije europskih država po uzoru na američku. Poljski predsjednik Kwasniewski predbacio je britanskom premijeru Blairu da je onemogućio dogovor o proračunu. Blair je istodobno najavio raspravu o svojoj viziji EU... "Diskusije nema. Mjesecima se u EU ništa ne događa", kritizira Kwasniewski. U Hrvatskoj je zabilježena do sada najniža podrška ulasku u EU. Istodobno su za stanovnike Unije Hrvati najpoželjniji partner u regiji, poželjniji i od mnogih istočnoeuropskih zemalja.

Čak je iz Haaga priopćeno da Gotovina više nije uvjet za početak pregovora. Nisu li možda one zemlje EU kojima je u interesu svrstavanje Hrvatske u balkanske asocijacije, a ne general Gotovina, kočile početak pregovora? Kako to da mediji godinama predstavljaju Hrvatsku kao "zemlju-slučaj", u kojoj navodno prijeti radikalni nacionalizam, a istraživanja odjednom pokazuju da većina stanovnika Unije želi početak pregovora sa Zagrebom? Zašto Europljani, koji se odlučno opiru ulasku Turske i Rumunjske, žele hrvatski pristup EU ako je ona navodno "problematična" zemlja?

Strani mediji stalno ističu da u Hrvatskoj pristup EU žele uglavnom političke elite, a da je stanovništvo "neodlučno", dok neki mediji čak upozoravaju da je pod utjecajem "nacionalista". Činjenica je da su suverenu Hrvatsku stvarali narod i HV, a tek manjim dijelom elite. U Hrvatskoj se ne može previdjeti jaz između branitelja i nekih intelektualnih elita. Elite su najvećim dijelom stasale i odgajale se u komunističkoj Jugoslaviji.

S druge strane, političko hrvatstvo za 21. stoljeće još se nije ostvarilo. Suverena Hrvatska, koja je u obrambenom ratu porazila visestruko jačeg agresora, danas je vanjskopolitički tanka i slaba. Neupitno je da će pregovori s EU uskoro početi. Hrvatska će postati dijelom europske obitelji. Međutim, to ne znači i kraj hrvatskih problema sa zapadnim Balkanom. Doznaje se da će se 10. i 11. ožujka 2006. u Salzburgu održati konferencija zemalja zapadnog Balkana. Na nju će biti pozvana i Hrvatska.

Pogledajte na vecernji.hr