Uz prisustvo ratnog i poratnog državnog vrha - Franje Gregorića, Mate Granića, Zlatka Mateše, zatim generala Petra Stipetića, generala Mladena Markača... sinoć je u vojnom učilištu “Petar Zrinski” predstavljena knjiga ''Oluja koju nismo mogli izbjeći” autora Ante Guge u izdanju Večernjeg lista.
Taj novinar i publicist, ratni reporter napisao je knjigu, kako je rekao, kao novinarsko štivo. Nije analizirao samo vojno-redarstvenu akciju Oluja nego je istražio sve događaje koji su prethodili raspadu Jugoslavije. Izradio je kronologiju koja obuhvaća deset godina od 23. svibnja 1985., kad su srpski akademici izradili Memorandum SANU, do 8. kolovoza 1995., kad se predao cijeli 21. kordunski korpus srpske vojske. Knjiga je nastala u suradnji s Ministarstvom obrane koje je dozvolilo korištenje građe potrebne za stvaranje “Oluje koju nismo mogli izbjeći”.
Gugo je rekao kako mu je motivacija za pisanje bila spoznaja da dvadesetak godina od rata nema prave, pitke knjige, a da nije povijesnog ili dokumentarističkog karaktera, o tom vremenu. Knjigu su uz Večernjakove urednike Dražena Klarića i Žarka Ivkovića predstavili i dr.sc. Ivo Lučić te general Drago Lovrić.
>> Predsjednici Grabar-Kitarović uručena knjiga 'Oluja koju nismo mogli izbjeći'
700 godina smo sanjali i 1990 počinje"naša"povijest.Prije tog datuma nismo ni postojali,a onda su nam Hercegovci,podijelili "domovnice" i imamo Hrvatsku i HDZ.Na ja,neče ni to dugo,nakon pojedenog polja,skakavci sele dalje.