Ovo je super. Osim na proslavama rođendana, želim da se moje dijete i tu druži s vršnjacima. Ovdje nauči svoj red, socijalne vještine, ali i određena pravila, koja će je čekati u vrtiću, a potom i školi – rekla je Maja Vučinić, majka 1,5-godišnje Eme.
Kao i brojni karlovački roditelji, i ona sa svojim djetetom redovito dolazi na Odjel za djecu i mladež Gradske knjižnice Ivan Goran Kovačić u kojem se održavaju brojne aktivnosti u sklopu projekta Bebe u knjižnici. Provodi se već treću godinu i namjenjen je mališanima do tri godine.
Nove vještine
– Za tu dobnu skupinu i njihove roditelje nije bilo sadržaja. Stoga smo pokrenuli spomenuti projekt, koji se pokazao izvrsnim. Odmah u karlovačkom rodilištu roditelji dobiju prigodni letak i besplatno jednogodišnje članstvo u knjižnici za svoje dijete.
Tako im se u poticajnom okruženju omogućuje čitanje i razvijanje različitih vještina. Osim toga, redovito organiziramo igraonice za zanimljivim temama, kao što su bile o znakovnom jeziku, djeci i glazbi... – napomenula je voditeljica projekta Kristina Čunović.
Posljednja radionica s temom “Terapija igrom: Komunicirajmo kroz igru”, koju je vodila dječji terapeut Tatjana Gjurković zajedno s Teom Knežević, privukla je mnoge. Roditelji su bili oduševljeni usvojenim znanjima da se terapijom igrom može pomoći djeci da razvijaju nova i kreativna rješenja za probleme s kojima se suočavaju.
Zagrljaj i utjeha
– Tako mogu razviti i samopoštovanje, naučiti prihvatiti sebe i druge. Igra je zabavno sredstvo putem kojeg djeca najlakše uče o sebi, drugima i svijetu koji ih okružuje. Vrlo je važno da se i na taj način može razviti osjećaj sigurnosti, privrženost roditelja i djece. U situaciji primjerice kada dijete izgubi igračku, nećete otiću u trgovinu i kupiti novu. Treba tada znati utješiti svoje dijete i zagrliti ga – rekla je Gjurković. Sljedeći susret u karlovačkoj knjižnici je u subotu u 10 sati.